Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków wspiera zieloną energię

Krakowski program rozwoju odnawialnych źródeł energii cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Od momentu jego uruchomienia w 2020 r. miasto wypłaciło dotacje na łączną kwotę ponad 30 mln zł. Najszybciej rozwija się fotowoltaika, ale dofinansowanie można uzyskać także na inne instalacje: pompy ciepła, kolektory słoneczne, magazyny energii, systemy zarządzania energią oraz stacje ładowania pojazdów.

Panele solarne, energia słoneczna, fotowoltaika
Fot. Pixabay.com

Program rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków – znany pod skrótem PROZE – został wdrożony uchwałą Rady Miasta Krakowa w 2020 r. Oferuje dofinasowanie do zakupu i montażu m.in. instalacji fotowoltaicznych w ogrzewanych proekologicznie budynkach mieszkalnych lub w lokalach mieszkalnych czy nieruchomościach lokalowych.

Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej wynosi 5000 zł za każdy kWp mocy instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 25 000 zł. Maksymalna kwota dotacji wynosi do 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 tys. zł.

Dopuszczalne jest dofinansowanie zadania z innych zewnętrznych źródeł tylko w części nieobjętej finansowaniem z miejskiego programu. Ale jednocześnie inne dofinansowanie, z którym beneficjent chciałby połączyć dotację, również musi uwzględniać taką możliwość.

W tym roku nabór wniosków do programu odbył się w lutym. Udzielono 43 dotacji na łączną kwotę 680 520 zł, w tym 25 dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Ostateczne dane będą znane po rozliczeniu dofinansowania przez beneficjentów.

PROZE cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, w szczególności instalacje fotowoltaiczne. Od 2020 do końca 2023 r. udzielono łącznie 2032 dotacje na kwotę 30 054 281,06 zł, z czego aż 1655 dotyczyło instalacji fotowoltaicznych.

Więcej informacji na temat PROZE można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-05-29
Data aktualizacji: 2024-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź