Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Krakowie powstanie kolejna tężnia solankowa

Niedaleko Łąk Nowohuckich, przy ul. Padniewskiego, powstanie nowa tężnia solankowa. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na jej budowę i szuka wykonawcy robót. Oferty można składać do dziś, 6 maja do godz. 11.00. O realizacji tego zadania zdecydowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.

Fot. ZZM

Tężnia solankowa, która powstanie przy ul. Padniewskiego, będzie trzecią taką konstrukcją w naszym mieście. Obecnie można korzystać z tych nad Bagrami i Zalewem Nowohuckim. O ich dobroczynnych właściwościach chyba nie musimy już nikogo przekonywać, zwłaszcza jeżeli takie projekty pojawiają się wśród zadań budżetu obywatelskiego. Zdrowotne właściwości tężni są powszechnie znane. Mikroklimat przez nie wytwarzany jest zbliżony do tego, który zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

 

Jak działa tężnia solankowa?

Tężnia jest konstrukcją drewnianą wznoszoną metodami tradycyjnymi z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki. Mgła wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych.

W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo.

Na os. Wróblowice także powstanie tężnia

Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na opracowanie koncepcji, dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę tężni solankowej na os. Wróblowice. W ramach projektu ma powstać także plac zabaw i siłownia zewnętrzna.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-23
Data aktualizacji: 2024-05-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź