Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Porozmawiajmy o jadalnym Krakowie

„Jadalny Kraków Talks. Od słowa do stołu” to tytuł cyklu rozmów, do których Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zaprosił ekspertów w dziedzinie zdrowego żywienia i nie tylko. We wtorek, 23 kwietnia w Aptece Designu można było się dowiedzieć m.in., jak wspierać ekologicznych producentów żywności i cieszyć się zdrowymi produktami.

Fot. ZZM

Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Jadalnego Krakowa” jest właśnie „Wspólny stół i relacje”. Spotkania przy stole, by dzielić się jedzeniem, bardzo często są również okazją do rozmów. Takich nigdy nie brak w przypadku tematów tak wielowątkowych i złożonych jak suwerenność żywieniowa miast, jadalny krajobraz czy miejskie ogrodnictwo. Mamy nadzieję, że właśnie wspólne rozmowy będą okazją do tego, by upowszechniać, łączyć i budować idee oraz inicjatywy odpowiadające wyzwaniom, przed którymi stoimy jako miasta.

Nie zabraknie rozmów o relacjach właśnie oraz ich wpływie na nasze odżywianie i zdrowie. Porozmawiamy o tym, jak wprowadzać do dziecięcej diety warzywa, by nie były niemiłym dodatkiem a upragnionym smakołykiem. Podpytamy również Master Chef’a, o to jak uzyskać swobodę w kuchni, wykorzystując skutecznie zasoby lodówki i ograniczając ilość odpadów. Tematyka marnowania żywności pojawi się również w innej odsłonie, jest to bowiem sprawa najwyższej wagi dotycząca wielu podmiotów od gastronomii, szkół i przedszkoli po nasze domowe gospodarstwa. Nie mniej istotną kwestią jest wykorzystywanie lokalnych zasobów i skracanie łańcuchów dostaw, w czym może pomóc tworzenie kooperatyw żywnościowych.

– Wierzymy, że wszystkie te rozmowy pozwolą na lepsze zrozumienie trudnych niekiedy, ale niezwykle ważnych tematów związanych z żywnością. Nasze decyzje mają znaczenie, a ich świadome podejmowanie będzie łatwiejsze dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów z którego możemy czerpać. Niech słowa wokół stołu płyną i sieją inspiracje, wiedzę i wsparcie w zmianie na bardziej przyjazne i zielone życie – mówią organizatorzy projektu.

Szczegóły na temat cyklu rozmów znajdują się na stronie ZZM. Majowy pogram projektu „Jadalny Kraków Talks. Od słowa do stołu” zostanie ogłoszony już wkrótce.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-15
Data aktualizacji: 2024-04-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź