Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odwiedź Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Od 22 kwietnia zapraszamy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Każdy, kto choć raz odwiedził to miejsce, wie, że można tam spędzić kilka godzin, wykonując samodzielnie eksperymenty lub uczestnicząc w zajęciach i warsztatach z edukatorami. Muzeum Inżynierii i Techniki stara się regularnie rozszerzać ofertę swojego oddziału.

Fot. materiały prasowe

W tym sezonie pojawiło się kilka nowych urządzeń interaktywnych:

  • mieszanie kolorów – dwa duże i kolorowe koła współpracują ze sobą tak, żeby każdy mógł zmieszać wybrane przez siebie kolory
  • zmieszane obrazy – dwa różne obrazy po dwóch stronach tarczy i… trzeci obraz, który powstaje, kiedy tarcza się kręci
  • szalone pręty – trzy pręty połączone ze sobą łożyskami, kolejno, jeden po drugim. Ich szalone obroty hipnotyzują nie tylko fanów fizyki.

Ogród Doświadczeń to 6,5 hektarowy park, w którym rozlokowanych jest ponad 110 obiektów, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Urządzenia interaktywne pogrupowane są w kilka stref tematycznych. Dowiedz się więcej na temat obiektów edukacyjnych.

Szczególną uwagę przyciąga „Rower na linie” – to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Jazdy na rowerze na linie zawieszonej nad ziemią może zasmakować każdy, kto odważy się zaufać prawom fizyki.

Ogromną popularnością cieszą się powstałe dwa lata temu trzy nowe strefy: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” czy „Piaskowa planeta”.

Dzieci uwielbiają zabawę na rakiecie o wysokości 6 m, która wyposażona jest w przyrządy nawigacyjne. Umiejscowione na niej zjeżdżalnie o różnych kształtach demonstrują własności brachistochrony – krzywej najszybszego spadku.

Popularnością cieszą się zawsze huśtawki, które poza tym, że pokazują różne ciekawe własności fizyczne, to dają swoim użytkownikom po prostu masę radości. Huśtawka sprzężona to wersja, w której dwoje huśtających się, znajduje się obok siebie. Jest też coś dla singli – huśtawka sprzężona z ciężarem, który przejmie funkcję partnera w huśtaniu i da niesamowity efekt przekazu energii od bezwładnego obiektu. Z kolei huśtawka równoważna o nierównych ramionach pozwoli się huśtać rodzicowi i dziecku (których różna waga w normalnych warunkach nie pozwala na wspólne huśtanie). Wydłużone ramię huśtawki po stronie dziecka umożliwi stan równowagi całego układu i da również przyjemność z zabawy osobie dorosłej.

Naukowa siłownia to strefa pozwalająca użytkownikom nie tylko przekonać się o sile swojego ciała. Przede wszystkim można się tam dowiedzieć, jak ogromne możliwości zyskujemy jeśli wykorzystamy prawa fizyki. Okaże się, że podniesienie ogromnego ciężaru nie stanowi problemu, jeśli dysponujemy ramieniem o długości aż 15 m. Tu można sprawdzić swój czas reakcji, przekonać się, ile ważą przedmioty na różnych planetach, sprawdzić siłę swojego ciosu, czy przetestować swoje możliwości sprinterskie.

Piaskowa planeta to coś dla młodszych, zwłaszcza dla z przyszłych architektów, artystów i inżynierów. Różnorodne doświadczenia jakie tam można wykonać bazują oczywiście na wykorzystaniu piasku. 

Na uwagę zasługuje też „Magnetyczne wahadło chaotyczne”. Chociaż ruch zwyczajnego wahadła jest przewidywalny to w tym przypadku, z powodu magnesów, każde uruchomienie wahadła będzie niepowtarzalne, a w zabawny ruch serca wahadła można się wpatrywać godzinami.

Do dyspozycji zwiedzających są:

  • ponad 110 interaktywnych urządzeń demonstrujących zjawiska fizyczne z zakresu m.in. optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu
  • geo-ogródek stworzony z 17 rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa
  • zapachowo - w tej części Ogrodu zasadzono wiele roślin, są tam m.in.: budleje Dawida i płomyki wiechowate, różaneczniki, azalie, piwonie chińskie, liliowce, magnolie, a także zioła i krzewy
  • Lem-birynt – zielony labirynt o dwóch trasach
  • ogródek warzywny ze szklarnią.

Dodatkowe atrakcje:

  • kino sferyczne „Planetarium”, w którym prezentowane są nagradzane filmy 3D i 2D, najczęściej o tematyce przyrodniczej przeznaczone dla różnych grup wiekowych – poznaj repertuar kina
  • żyroskop – to symulator lotów stosowany podczas treningów pilotów samolotów, żołnierzy i kosmonautów, urządzenie zbudowane z trzech dużych pierścieni stalowych, z których każdy obraca się wokół własnej osi
  • tor saneczkowy – tor o długości 22 m posiada sztuczną nawierzchnię o niskim współczynniku tarcia, szczytowy punkt toru znajduje się na wysokości 3 m.

Informacje i rezerwacja:

Zapoznaj się z cennikiem

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-04-09
Data aktualizacji: 2024-04-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź