górne tło

Odwiedź Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Od 22 kwietnia zapraszamy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Każdy, kto choć raz odwiedził to miejsce, wie, że można tam spędzić kilka godzin, wykonując samodzielnie eksperymenty lub uczestnicząc w zajęciach i warsztatach z edukatorami. Muzeum Inżynierii i Techniki stara się regularnie rozszerzać ofertę swojego oddziału.

W tym sezonie pojawiło się kilka nowych urządzeń interaktywnych:

Ogród Doświadczeń to 6,5 hektarowy park, w którym rozlokowanych jest ponad 110 obiektów, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Urządzenia interaktywne pogrupowane są w kilka stref tematycznych. Dowiedz się więcej na temat obiektów edukacyjnych.

Szczególną uwagę przyciąga „Rower na linie” – to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Jazdy na rowerze na linie zawieszonej nad ziemią może zasmakować każdy, kto odważy się zaufać prawom fizyki.

Ogromną popularnością cieszą się powstałe dwa lata temu trzy nowe strefy: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” czy „Piaskowa planeta”.

Dzieci uwielbiają zabawę na rakiecie o wysokości 6 m, która wyposażona jest w przyrządy nawigacyjne. Umiejscowione na niej zjeżdżalnie o różnych kształtach demonstrują własności brachistochrony – krzywej najszybszego spadku.

Popularnością cieszą się zawsze huśtawki, które poza tym, że pokazują różne ciekawe własności fizyczne, to dają swoim użytkownikom po prostu masę radości. Huśtawka sprzężona to wersja, w której dwoje huśtających się, znajduje się obok siebie. Jest też coś dla singli – huśtawka sprzężona z ciężarem, który przejmie funkcję partnera w huśtaniu i da niesamowity efekt przekazu energii od bezwładnego obiektu. Z kolei huśtawka równoważna o nierównych ramionach pozwoli się huśtać rodzicowi i dziecku (których różna waga w normalnych warunkach nie pozwala na wspólne huśtanie). Wydłużone ramię huśtawki po stronie dziecka umożliwi stan równowagi całego układu i da również przyjemność z zabawy osobie dorosłej.

Naukowa siłownia to strefa pozwalająca użytkownikom nie tylko przekonać się o sile swojego ciała. Przede wszystkim można się tam dowiedzieć, jak ogromne możliwości zyskujemy jeśli wykorzystamy prawa fizyki. Okaże się, że podniesienie ogromnego ciężaru nie stanowi problemu, jeśli dysponujemy ramieniem o długości aż 15 m. Tu można sprawdzić swój czas reakcji, przekonać się, ile ważą przedmioty na różnych planetach, sprawdzić siłę swojego ciosu, czy przetestować swoje możliwości sprinterskie.

Piaskowa planeta to coś dla młodszych, zwłaszcza dla z przyszłych architektów, artystów i inżynierów. Różnorodne doświadczenia jakie tam można wykonać bazują oczywiście na wykorzystaniu piasku. 

Na uwagę zasługuje też „Magnetyczne wahadło chaotyczne”. Chociaż ruch zwyczajnego wahadła jest przewidywalny to w tym przypadku, z powodu magnesów, każde uruchomienie wahadła będzie niepowtarzalne, a w zabawny ruch serca wahadła można się wpatrywać godzinami.

Do dyspozycji zwiedzających są:

Dodatkowe atrakcje:


Informacje i rezerwacja:

Zapoznaj się z cennikiem