Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

VII Dyktando Krakowskie

9 marca o godz. 10.00 odbyło się VII Dyktando Krakowskie. To kolejna edycja imprezy, w trakcie której sprawdzić mogli się amatorzy języka ojczystego. Wydarzenie miało miejsce w ramach Miesiąca Języka Ojczystego i zostało zorganizowane przez Uniwersytet Jagielloński.

Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

VII Dyktando Krakowskie składało się z dwóch kategorii: „otwartej” (dla osób powyżej 15. roku życia) oraz „junior” (dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia). Zwycięzca kategorii „otwartej” otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii i atrakcyjne nagrody. Oba dyktanda pisało ponad trzysta osób z całej Polski, a także z zagranicy.

Jak w każdej edycji, w tej również nie zabrakło tradycyjnych krakowskich obwarzanków oraz upominków dla wszystkich uczestników. VII Dyktando Krakowskie odbyło się 9 marca, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tradycyjnie tekst dyktanda zarówno dla młodych mistrzów ortografii, jak i dla profesjonalistów, napisał dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dyktando to główne wydarzenie Miesiąca Języka Ojczystego, odbywającego się od 21 lutego do 21 marca, organizowane przez Wydział Polonistyki UJ. W ramach MJO przeprowadzane są konkursy i warsztaty dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także konkurs na gadkę skierowany do szerszego grona odbiorców. Podczas całego MJO członkowie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ prowadzą językoznawcze warsztaty w małopolskich szkołach.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-16
Data aktualizacji: 2024-03-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź