Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MPK przetestuje kolejny autobus wodorowy

1 lutego do zajezdni autobusowej Płaszów przyjechał 18-metrowy autobus marki Solaris, który jest zasilany wodorem. MPK SA w Krakowie będzie go testowało na regularnych liniach przez najbliższe dwa miesiące.

Solaris Urbino 18 hydrogen
Fot. MPK SA w Krakowie

Zanim jednak autobus Solaris Urbino Hydrogen 18 wyjedzie na konkretną linię, musi zostać przygotowany pod względem oznakowania wewnętrznego i zewnętrznego, doposażony w automat biletowy i kasowniki oraz sprawdzony pod kątem technicznym.

Autobus przegubowy miał swoją premierę w 2022 roku. Podobnie jak w przypadku krótszej wersji, testowanej już w Krakowie, również w tym pojeździe głównym źródłem energii jest wodór. Pojazdy wodorowe są całkowicie bezemisyjne, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Pojazdy są dostosowane do przewozu osób poruszających się na wózkach. Posiadają także klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej.

Do tankowania wodoru w MPK SA w Krakowie służy mobilna stacja ORLEN Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Przypomnijmy, że jest to pierwsza mobilna stacja do tankowania wodoru w Polsce.

Krakowski przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych. Jednocześnie do ich obsługi ma zostać przystosowana stacja obsługi autobusów w Płaszowie, która będzie gruntownie przebudowana.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-07
Data aktualizacji: 2024-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź