Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„SOS dla planety”. Odcinek trzeci

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej realizacji z cyklu „SOS dla planety”, który rozpoczęliśmy publikacją filmu pt. „Fakty i mity o zmianie klimatu”. Tym razem film nosi tytuł „Zanieczyszczenie środowiska”.

SOS dla planety to seria filmów edukacyjnych, dotyczących zmian klimatycznych, ekologii i ochrony środowiska stworzona przez Fundację Digital University we współpracy z Fundacją Globalworth.

W trzecim z serii odcinku „SOS dla planety” poruszone zostały kwestie społecznych i psychologicznych konsekwencji, jakie niesie za sobą kryzys klimatyczny.

Zaproszona do studio Agata Sieńczak – autorka treści edukacyjnych, edukatorka, członkini grupy Superbelfrzy RP, wykładowczyni w Akademii Nauk Stosowanych w Gdańsku – Ateneum, a przede wszystkim nauczycielka – praktyk, opowiada o społecznych i ekonomicznych skutkach zmian klimatu. Ekspertka tłumaczy, jak zmiany klimaty wpływają na różne grupy społeczne, odnosi się do realiów zarówno w Polsce jak i na świecie.

Wspomina o inicjatywach edukacyjnych i ruchach obywatelskich na rzecz poprawy sytuacji związanej z negatywnym wpływem zmian klimatycznych na człowieka. Podaje wskazówki pomagające budować odporność i wsparcie społeczne, aby radzić sobie z psychologicznymi skutkami zmian klimatu.

Inżynier Bartosz Marcol, opowiada z kolei o rozwiązaniach technologicznych pomagających w adaptacji do zmian klimatu i dążeniu do bardziej zrównoważonej gospodarki oraz życia w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na fakt, że kryzys klimatyczny prowadzi do nieodwracalnych zmian społeczno-ekonomicznych. W efekcie powstają m.in. nowe zawody ukierunkowane na przeciwdziałanie i niwelowanie skutków zmian klimatu, wspomagające przystosowanie się człowieka do egzystowania w nowych warunkach.

Istotnym elementem w dyskusji są wypowiedzi młodzieży szkolnej i jej punkt widzenia oraz obawy towarzyszące kryzysowi klimatycznemu.

Do każdego odcinka autorzy proponują scenariusz lekcji oraz karty pracy opracowane przez ekspertów. Zachęcamy do pobrania i przeprowadzenia zajęć z wykorzystaniem materiału filmowego.

Więcej o projekcie „SOS dla Planety” i pozostałe materiały.

 

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Karolina Wasyl
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-08
Data aktualizacji: 2023-12-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź