Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przed nami finał VI Turnieju Debat Oksfordzkich

Dzisiaj, 9 grudnia, odbędzie się finał VI Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej. Wezmą w nim udział uczniowie ośmiu szkół średnich z całej Polski, w tym z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie.

Fot. materiały prasowe

– Organizując to wydarzenie, chcieliśmy, by było dla uczestników znacznie więcej niż możliwością rywalizacji. Postawiliśmy sobie za zadanie, by stworzyć przestrzeń, w której kształtuje się przyszłość debaty publicznej w Polsce – mówi Zofia Branicka, prawniczka Fundacji Court Watch Polska i pomysłodawczyni turnieju.

Szósta edycja wydarzenia zachęciła do udziału 128 uczniów szkół ponadpodstawowych. Eliminacje odbyły się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Do finału zakwalifikowały się drużyny z:

  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie
  • III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie
  • VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Poznaniu
  • XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie

Podczas tegorocznych eliminacji uczestnicy debatowali wokół takich tematów jak: test preferencji politycznych, regulacje hazardowe, transmisja na żywo spraw sądowych, głosowanie negatywne, bezwarunkowa pomoc państwa, społeczne zaangażowanie sędziów, technologia X, państwowa gwarancja zatrudnienia, nullifikacja wyroku przez ławę przysięgłych, kadencyjność posłów, kontrola czynszów dużych miast, konsensualne tryby rozstrzygnięć w procedurze karnej.

Turniej Debat Oksfordzkich dojdzie do kulminacyjnego punktu w wielkim finale, który odbędzie się już 9 grudnia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Finaliści zmierzą się z tezami dotyczącymi finansowego wsparcia klubów sportowych, systemu reprezentacji oskarżonych w procesach karnych oraz kontrowersyjnej popularyzacji memów politycznych. Finałowa teza zostanie opublikowana na godzinę przed wielkim finałem.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-05
Data aktualizacji: 2023-12-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź