Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Chanukowe świece w Krakowie

Oprócz szopek i innych symboli nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, w Krakowie można także znaleźć nawiązania do trwającego od 7 grudnia żydowskiego Święta Świateł − Chanuki. W przestrzeni miasta pojawiły się trzymetrowe menory przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Chanuka to ośmiodniowe święto określane jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł). Nawiązuje do wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet i wypada przeważnie w grudniu. W 2023 roku Chanuka rozpoczęła się wieczorem 7 grudnia, a zakończy się wieczorem 15 grudnia.

Podczas Chanuki na ulicach izraelskich miast, w synagogach i wszędzie tam, gdzie działają żydowskie gminy wyznaniowe można zobaczyć lampki chanukowe, sygnalizujące nadejście świątecznego czasu. Także w Krakowie możemy zobaczyć nawiązania do tego święta – w przestrzeni miasta: na placu Wolnica, przy ul. Szerokiej i na Małym Rynku, znajdują się trzymetrowe chanukowe świeczniki przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków.

To sposób włączenia się we wspólne świętowanie przygotowany z myślą o żydowskiej społeczności mieszkającej w Krakowie. To także symboliczne nawiązanie do żydowskiej historii Krakowa i przybliżenie tego święta i tradycji wszystkim tym, którzy jej nie znają.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-28
Data aktualizacji: 2023-12-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź