Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program „Ciepłe mieszkanie” dla małych wspólnot mieszkaniowych

Na podstawie wprowadzonych zmian w programie „Ciepłe mieszkanie”, Kraków będzie miał możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe dla wspólnot mieszkaniowych obejmujących od trzech do siedmiu lokali mieszkalnych. W celu rozeznania, małe wspólnoty mieszkaniowe są proszone o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w programie przez infolinię Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK, tel. 12 616 88 48, czynną w dni robocze w godz. 7.40–15.30. Zgłoszeń można dokonywać do 29 grudnia.

Fot. pexels.com

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 150 000 zł i obejmuje:

  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
  • zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego
  • dokumentację dotyczącą powyższego zakresu.

Ewentualnie prowadzona działalność gospodarcza w budynku nie może przekraczać 30 proc. powierzchni całkowitej budynku i będzie wpływała na wysokość dofinansowania (proporcjonalne pomniejszanie).

Najpóźniej do końca stycznia 2024 r. Kraków ma możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie do WFOŚiGW. Następnie, po pozytywnej weryfikacji, może zostać zawarta umowa pomiędzy Krakowem i WFOŚiGW. Dopiero po podpisaniu umowy Kraków będzie mógł ogłosić nabór wniosków dla wspólnot mieszkaniowych. Realizacja przedsięwzięcia może nastąpić po zawarciu przez wspólnotę umowy z miastem na podstawie złożonych podczas naboru dokumentów. Realizacja przedsięwzięcia musi zakończyć się w 2025 r.

Szczegółowe warunki dofinansowania określone są w dokumentacji programu „Ciepłe mieszkanie” – dostępnej na stronie internetowej programu: czystepowietrze.gov.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-27
Data aktualizacji: 2023-12-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź