Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak poruszać się po Krakowie? Poradnik dla studentów

Październik to czas rozpoczęcia roku akademickiego, dla wielu studentów jest to także moment rozpoczęcia przygody z życiem w nowym mieście. Przeprowadzka, nowe wyzwania i możliwość samodzielnego funkcjonowania mogą być zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednym z kluczowych aspektów, które należy rozważyć, jest sposób poruszania się po Krakowie.

Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Dla studentów podróżowanie KMK jest szczególnie korzystne, ponieważ mogą korzystać z ulgowych cen biletów. Nie trać czasu na stanie w kolejkach – wykorzystaj aplikację mobilną mKKM (dla systemu iOS lub Android) jako nośnik swojego biletu. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli ci uniknąć stresu związanego z zakupem biletu. Niezależnie od wieku, pod warunkiem posiadania ważnej legitymacji studenckiej można zaoszczędzić aż 50 proc. na kosztach przejazdu.

Od 1 sierpnia weszła w życie nowa oferta cenowa biletów okresowych, podzielona na Bilety Metropolitalne i Bilety Mieszkańca (program dedykowany dla mieszkańców Krakowa). Bilety Metropolitalne umożliwiają podróżowanie w okresie ich ważności na obszarze jednej strefy biletowej lub stref, na jakie zostały zakupione. To oznacza, że korzystając z tego biletu, użytkownik posiada dostęp do:

  • wszystkich pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie
  • pociągów oraz autobusów linii Dowozowych Kolei Małopolskich
  • pociągów Polregio (z wyłączeniem pociągów komercyjnych)
  • pociągów Kolei Śląskich (z wyłączeniem pociągów komercyjnych)
  • pojazdów komunikacji gminnych, w tym miejscowości takie jak Wieliczka, Skawina, Niepołomice, Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki.

Jeśli planujesz korzystać z komunikacji miejskiej na stałe, warto zapoznać się z cenami wybranych ulgowych biletów okresowych Metropolitalnych:

  • Strefa I: 79,50 zł
  • Strefa I i II: 84,50 zł
  • Strefa I, II i III: 99,50 zł.

Pamiętaj, że te bilety można nabywać maksymalnie na okres trzech miesięcy, a cena stanowi wielokrotność biletu miesięcznego.

Strefy taryfowe w Krakowie

A co zrobić, by zawsze posiadać bilet przy sobie? W trosce o środowisko, bez zbędnego plastiku? To banalnie proste. Po zainstalowaniu na swoim telefonie aplikacji mKKM (dla systemu iOS lub Android) możesz zarejestrować konto w portalu i utworzyć mobilną Krakowską Kartę Miejską.

Poruszanie się po Krakowie nie musi być skomplikowane ani kosztowne. Wykorzystaj dostępne ulgi dla studentów, aplikację mobilną mKKM, aby z łatwością przemieszczać się po Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-14
Data aktualizacji: 2023-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź