Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy wyniki rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych

Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto. W sumie w rekrutacji dla 8 977 absolwentów krakowskich szkół podstawowych przygotowano aż 11 486 miejsc. Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy licealne z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim, a w przypadku techników – kształcące przyszłych programistów i logistyków. Przed uczniami potwierdzanie chęci przyjęcia do szkół. Na tych, którym się nie udało, czekają wolne miejsca w rekrutacji uzupełniającej. Rozpocznie się ona 28 lipca.

Fot. telewizja.krakow.pl

W rekrutacji prowadzonej tylko do miejskich liceów na uczniów czekało aż 6 178 miejsc. Do techników – 4 024 miejsca, a do branżowych szkół I stopnia – 1 284. O przyjęcie do wskazanych szkół jako szkoły pierwszego wyboru ubiegało się 12 133 kandydatów, w tym do liceów – 7 917, do techników – 3 738 i do branżowych szkół – 478 kandydatów. Oznacza to, że aż 3 156 to absolwenci spoza Krakowa.

Do szkół zostało zakwalifikowanych 10 372 kandydatów (6 107 do liceów, 3 731 do techników i 534 do szkół branżowych). Na uczniów czeka nadal 657 wolnych miejsc (w tym w liceach – 71, technikach – 228 i szkołach branżowych – 358). Należy podkreślić, że wspomniane dane dotyczą tylko szkół prowadzonych przez miejski samorząd, a ofertę rekrutacyjną uzupełniają także szkoły niesamorządowe. Z oferty tej mogą korzystać uczniowie z Krakowa oraz z innych miejscowości.

Ze względu na brak zainteresowania nauką w zawodach, z oferty rekrutacyjnej części branżowych szkół I stopnia i techników usunięto grupy rekrutacyjne, do których nie było chętnych lub ich liczba nie pozwalała na rozpoczęcie kształcenia w nowym roku. Liczba miejsc w takich grupach wynosiła 457.

Które szkoły cieszyły się największym zainteresowaniem?

W tym roku kandydaci w liceach najchętniej aplikowali do klas z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim – 6,29 podania na 1 miejsce w IV Liceum Ogólnokształcącym, 4 podania na 1 miejsce w VII Liceum Ogólnokształcącym i 3,93 podania na 1 miejsce w X Liceum Ogólnokształcącym.

W przypadku techników największym zainteresowaniem cieszyły się grupy rekrutacyjne dla zawodu technik-programista w Technikum Łączności – 9,53 podań na 1 miejsce, technik logistyk w Technikum Komunikacyjnym nr 25 – 3,13 podania na 1 miejsce i technik programista w Technikum Elektryczno-Elektronicznym nr 7 – 3,13 podania na 1 miejsce.

Czy zawsze wybór jest odpowiedni?

Co roku niepokojącym zjawiskiem jest jednak składanie podań nawet do najbardziej popularnych liceów i techników przez uczniów ze zbyt niską liczbą punktów (jak np. w tym roku – uczeń mający zaledwie 29,35 punktów aplikował o przyjęcie do technikum).

– Wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami zachęcamy rodziców do tego, aby podejmowali ze swoimi dziećmi racjonalne wybory podczas rekrutacji. Gdy do danej klasy czy szkoły trafiają uczniowie z niewielką liczbą punktów i jednocześnie niższymi wynikami w nauce, często borykają się z trudnościami edukacyjnymi i problemami z realizacją programu szkolnego. Niejednokrotnie jest to przyczyną zaburzeń psychospołecznych u młodych ludzi i obniżenia ich poczucia własnej wartości. Problemy edukacyjne nierzadko skutkują też wcześniejszym zakończeniem edukacji przez uczniów. Dlatego co roku namawiamy do tego, aby zwrócić uwagę na bogatą ofertę kształcenia – nie tylko w liceach i technikach, ale także w szkołach branżowych I stopnia. Dają one uczniom możliwość rozwijania ich zainteresowań, a także nabycia konkretnych kompetencji zawodowych – informuje Wydział Edukacji UMK.

Co dalej w przypadku zakwalifikowanych uczniów?

Od 19 lipca do 26 lipca zakwalifikowani uczniowie mogli potwierdzać wolę przyjęcia do szkoły. W szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, można to zrobić, składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały wcześniej złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Warto pamiętać, że w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe należy również złożyć zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednie orzeczenia:

  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem silnikowym
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem silnikowym.

Dotyczy to nauki zawodów, w których podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub pojazdem silnikowym w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E). Skierowania na badanie lekarskie są wydawane do 26 lipca przez szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o przyjęcie do których ubiega się kandydat.

Rekrutacja uzupełniająca od 28 lipca

Uczniowie, którzy nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia do żadnej ze szkół, mogą uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej. Jest ona prowadzona przez szkoły dysponujące wolnymi miejscami po ogłoszeniu list przyjętych, czyli od 28 lipca. Tak jak pierwszy etap rekrutacji, także rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest z wykorzystaniem systemu informatycznego. Mogą w niej uczestniczyć także kandydaci, którzy zostaną przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-07-19
Data aktualizacji: 2023-08-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź