Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Od morza po Tatry – Ogień Pokoju przemierzył Polskę

21 czerwca Ogień Pokoju zapłonął na Stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie, oficjalnie otwierając III Igrzyska Europejskie. Zanim do tego doszło, pojawił się on w różnych częściach Polski, od Kołobrzegu po Zakopane, integrując lokalne społeczności i promując ideę najważniejszych wartości olimpijskich, a wszystko to w duchu hasła przewodniego „We are unity” – „Jesteśmy jednością”.

Fot. Igrzyska Europejskie 2023

W kwietniu 2023 roku Ogień Pokoju został uroczyście przekazany prezydentowi RP i polskim sportowcom w Rzymie, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Następnie ogień został przetransportowany do Warszawy, a stamtąd trafił do Krakowa.

Ogień Pokoju jest jednym z symboli Igrzysk Europejskich, nawiązującym do Ognia Olimpijskiego i sztafety poprzedzającej każde Igrzyska.

Droga Ognia Pokoju

Teraz zostanie on zaprezentowany niemal całej Polsce. Droga Ognia Pokoju jest serią spotkań, które przypominają o zbliżającej się największej multidyscyplinarnej imprezie sportowej w Europie. Od drugiej połowy maja do 21 czerwca ogień zapłonął na terenach obiektów sportowych i kulturalnych, przy okazji promując również dyscypliny Igrzysk Europejskich (takie jak np. kajakarstwo, BMX freestyle, koszykówka 3x3, pięciobój nowoczesny). Ogień Pokoju angażował mieszkańców miast-gospodarzy, a w wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele świata sportu, kultury, polityki, osoby niepełnosprawne oraz kibice.

Od nadmorskich miejscowości, przez stolicę, po największe atrakcje Tatr i najważniejsze ośrodki Igrzysk Europejskich – trasa Drogi Ognia Pokoju objęła kilkanaście miejscowości w Polsce, a istotnymi punktami w jego podróży były wyjątkowe miejsca w Małopolsce, o dużym znaczeniu historycznym, kulturalnym i turystycznym.

27 maja Ogień pojawił się w Warszawie. W parku Kępa Potocka odbył się Piknik Olimpijski 2023 – wyjątkowe coroczne wydarzenie współorganizowane przez Polski Komitet Olimpijski, z udziałem wybitnych sportowców i medalistów olimpijskich. PKOl wraz z Polskimi Związkami Sportowymi przygotował ponad 50 sportowych stref, a w nich ponad 100 konkurencji i różnych atrakcji. Ponadto zaprezentowana została nowa dyscyplina olimpijska jaką jest breaking – który znalazł się również w programie III Igrzysk Europejskich. W strefie Igrzysk poza Ogniem Pokoju pojawiły się również zabawy dla najmłodszych, konkursy na gumowych piłkach, fotobudka, quiz z nagrodami i maskotki tegorocznej imprezy – Salamandra Sandra i Smok Krakusek.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-24
Data aktualizacji: 2023-06-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź