Kraków wśród miast, w których może powstać mały reaktor jądrowy
Spółka Orlen Synthos Green Energy podała wstępne lokalizacje małych elektrowni jądrowych typu SMR w Polsce. Wśród nich jest Kraków. Podczas rozmów ze spółką władze miasta podkreślały, że priorytetem jest bezpieczeństwo krakowian a wszelkie decyzje w tej sprawie będą podejmowane w oparciu o dialog z mieszkańcami.
Informacja o planach spółki Orlen Synthos Green Energy została przekazana w poniedziałek, 17 kwietnia, na konferencji z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Mały reaktor modułowy (Small Modular Reactors) miałby zostać wybudowany w Nowej Hucie.
– Uważamy, że postulat uniezależnienia się energetycznego Polski jest ważny i o tej niezależności się przekonaliśmy po agresji Rosji na Ukrainę – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas spotkania z dziennikarzami, dodając, że samorząd będzie przede wszystkim odgrywać rolę rzecznika mieszkańców w trosce o ich bezpieczeństwo.
Stronami umowy są Orlen, producent reaktorów oraz ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. z amerykańskich rządowych instytucji finansowych.
Technologie wykorzystywane przy budowie tego typu reaktorów są dużo tańsze jeśli chodzi o montaż i eksploatację. Są to instalacje o stosunkowo niewielkiej mocy i mogące zaopatrywać w energię ok. 150-200 tys. mieszkańców.
Wśród europejskich miast, które posiadają taką technologię, znajdują się Sztokholm i Wiedeń.
Poza Krakowem wstępne ogłoszone lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. Zgodnie z zapowiedzią w ciągu kilku lat w Polsce ma powstać ponad 20 małych elektrowni jądrowych.