Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

II edycja „Mieszkania za remont” – ostatni dzień składania wniosków

Jeszcze tylko dziś, 14 kwietnia, można składać wnioski w II edycji programu „Mieszkanie za remont”. Na tegorocznej liście remontowej znajdzie się ok. 100 wnioskodawców, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów. To znaczy, że na krakowian czeka dwa razy więcej mieszkań niż w poprzedniej edycji programu. –

Fot. pexels.com

Dwa razy więcej mieszkań w II edycji

II edycja „Mieszkania za remont" trwa od 15 marca do 14 kwietnia. Program umożliwia wynajem lokali na czas nieokreślony w zamian za wykonanie w nich remontu.

Druki wniosków są dostępne w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK (Rynek Podgórski 1, parter) lub tutaj. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Wnioski można składać przez jeden miesiąc w danym roku.

W programie mogą uczestniczyć osoby, które:

  • mieszkają w Krakowie, z zamiarem pobytu stałego
  • nie posiadają prawa własności lub współwłasności do lokalu lub nieruchomości położonych w Krakowie i miejscowości pobliskiej, tj. położonej w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim
  • osiągnęły średni miesięczny dochód netto w okresie trzech miesięcy, poprzedzających datę złożenia wniosku na jedną osobę w wysokości:
    • 150–350 % najniższej emerytury (2 382,66 zł – 5 559,54 zł) – w gospodarstwie jednoosobowym
    • 125–300 % najniższej emerytury (1 985,55 zł – 4 765,32 zł) – w gospodarstwie dwuosobowym
    • 100–250 % najniższej emerytury (1 588,44 zł – 3 971,10 zł) – w gospodarstwie wieloosobowym

Weryfikacji podlega dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego. Po weryfikacji złożonych wniosków stworzona zostanie tzw. lista remontowa osób uprawnionych, zgodnie z określoną punktacją. Listą remontową objętych zostanie ok. 100 wniosków, które uzyskają najwyższą liczbę punktów.

Remont

Po przeprowadzeniu remontu na koszt wnioskodawcy, lokal jest wynajmowany na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 m2 powierzchni jest zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną odgórnie. Obecnie te stawki mieszczą się w przedziale: 5,96 zł/m2 – 15,22 zł/m2. Czas na wykonanie remontu to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia.

Efekty I edycji programu

W 2022 r. miasto wdrożyło nowy program mieszkaniowy – „Mieszkanie za remont”, który umożliwia wynajem gminnych lokali w zamian za wykonanie w nich remontu. Wnioski w ramach I edycji składano przez cały czerwiec minionego roku. Chęć udziału w programie zgłosiło 717 wnioskodawców, z czego 356 wniosków rozpatrzono pozytywnie. Po przeprowadzeniu weryfikacji, pod kątem liczby uzyskanych punktów oraz przy uwzględnieniu daty złożenia wniosku, opracowano listę remontową obejmującą 50 wnioskodawców.

Lista remontowa została ustalona zarządzeniem prezydenta Krakowa*. W ramach jej realizacji w 10 transzach (wykazach) zaoferowano 52 lokale do wyremontowania, z czego 40 znalazło przyszłego najemcę. 10 osób objętych listą zrezygnowało z udziału w programie 3-krotnie, nie składając oferty na żaden lokal lub wycofując się już po przyjęciu oferty przez UMK. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania 3- i 4-pokojowe oraz te, które są położone w Nowej Hucie, Śródmieściu oraz Podgórzu.

*Zarządzenie nr 2698/2022 prezydenta miasta Krakowa z 27 września 2022 r.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-22
Data aktualizacji: 2023-04-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź