Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ferie w krakowskich muzeach

Warsztaty fotograficzne, plastyczne, umuzykalniające, bale karnawałowe, spacery, oprowadzania po wystawach, a także zajęcia kuchni molekularnej – m.in. takie atrakcje czekają na wszystkich chętnych, którzy zechcą spędzić zimowe ferie w krakowskich muzeach. Oto przegląd najciekawszych zaplanowanych wydarzeń.

Fot. pixabay.com

Muzeum Krakowa

„Ferie w muzeum” to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa, który jest skierowany do dzieci wraz z rodzicami, a także do młodzieży. W tym roku muzeum przygotowało mnóstwo ciekawych zajęć. Hasłem ferii będzie: „Zabawa”.

Na uczestników „Ferii w muzeum” czekają szopki zwierzynieckie, bale karnawałowe oraz przygody nie tylko w miejskiej dżungli, ale także na śniegu. Będzie to okazja do poznania sztuki współczesnej, żydowskich tradycji oraz średniowiecznej i dwudziestowiecznej broni. Uczestnicy zamienią się w budowniczych domów – schronów i będą lepić z gliny. Zostaną muzealnymi odkrywcami, którzy będą szukać skarbów w piasku, miejsc ze zdjęcia oraz drobnych wskazówek na wystawie. Ponadto w programie spotkania z polskim astronomem i rówieśnikami dzieci sprzed prawie 100 lat. W akcji „Ferie w muzeum” bierze udział kilkanaście oddziałów Muzeum Krakowa.

Czas trwania poszczególnych zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny. Udział w wydarzeniach jest odpłatny. Koszt biletu dla dzieci i młodzieży (do lat 18) wynosi 10 zł, bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł. Natomiast posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50 proc. zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia (za wyjątkiem Celestatu).

Harmonogram wydarzeń:

 • 31 stycznia godz. 11.00, Kamienica Hipolitów
  Muzealny spacerek po sztuce współczesnej – warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (10–13 lat)

  Czy to prawda, że sztuka współczesna jest trudna i nie nadaje się dla dzieci? Czy może jednak da się ją opowiedzieć i zrozumieć? Kiedy w ogóle możemy mówić, że jakaś sztuka jest współczesna? Zapraszamy na zajęcia poświęcone najnowszemu malarstwu i fotografii, które dla uczestników staną się inspiracją do stworzenia własnych prac plastycznych. Zdradzimy sekret, dzięki któremu będziecie mogli lepiej rozumieć dzieła malarzy żyjących i tworzących współcześnie, obok nas. Może okaże się, że jakaś prezentowana praca powstała w roku Waszego urodzenia i macie tyle samo lat co ona? Po tych zajęciach sztuka współczesna nie będzie już miała przed Wami żadnych tajemnic.

 • 31 stycznia, godz. 13.00, Dom Zwierzyniecki
  Czas zacząć budować zwierzyniecką szopkę! – warsztaty dla rodzin z dziećmi (5–10 lat)

  Święta Bożego Narodzenia już za nami, zatem najwyższa pora wziąć się do pracy! Czy wiecie, że krakowscy szopkarze, a zwłaszcza ci ze Zwierzyńca, swoje szopki przygotowują przez cały rok? A żeby zdążyć przed konkursem, pracę zaczynają właśnie zaraz po świętach. Zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego na warsztaty, na których będziecie mogli dowiedzieć się, czym szopka krakowska różni się od każdej innej, oraz rozpocząć pracę nad własnym arcydziełem.

 • 1 i 9 lutego, godz. 10.00, Kamienica Hipolitów
  Huuura… Zima! – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Dzieci bez względu na mijające stulecia czy dekady uwielbiają zabawy na śniegu. Jak spędzano zimowe miesiące w dawnym Krakowie? Jakie zabawy organizowano zarówno na śniegu, jak i w ciepłym wnętrzu domu mieszczańskiego? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do Kamienicy Hipolitów. Nie tylko pokażemy Wam sanki, narty czy łyżwy sprzed 100 lat, ale wspólnie wykonamy takie same zabawki, jakimi bawili się nasi pradziadkowie.

 • 1 i 8 lutego, godz. 12.00, Celestat
  Z halabardą i hakownicą – warsztaty bronioznawcze dla rodzin z dziećmi (10–13 lat)

  W czasie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat uzbrojenia, opancerzenia i ubioru obrońców krakowskich fortyfikacji sprzed kilku wieków. Dzięki licznym replikom, które każdy z uczestników będzie mógł wziąć do ręki lub założyć na siebie, o wiele łatwiejsze stanie się wyjaśnienie podstaw dawnej sztuki wojny i sposobów obrony oblężonego miasta.

 • 2 i 9 lutego, godz. 11.00, Podziemna Nowa Huta
  Co łączy dzięcioła i igloo? – warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb ludzi i zwierząt. Żółwie chowają się w skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. Podczas warsztatów porozmawiamy o bezpiecznych kryjówkach. Stworzymy też fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.

 • 2 i 9 lutego, godz. 12.00, Muzeum Podgórza
  Bal w Podgórzu – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Na wystawie „Stał dwór szlachecki” w Muzeum Podgórza opowiadamy o czterech podgórskich dworach – ich mieszkańcach i życiu codziennym. Wśród wielu pomieszczeń każdego z takich dworów musiała się znajdować okazała sala balowa, w której urządzano przyjęcia i zabawy taneczne, szczególnie popularne w okresie karnawału. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały takie dworskie bale, jak należało się na nie ubrać, jak zachowywać i kto mógł na nie przyjść. Na koniec samodzielnie wykonają tradycyjne maski karnawałowe.

 • 2 i 9 lutego, godz. 14.00, Apteka pod Orłem i plac Bohaterów Getta
  Gdzie zrobiono to zdjęcie? Krakowskie getto na fotografiach – warsztaty dla rodzin i młodzieży (od 13. roku życia)

  Historia krakowskiego getta została upamiętniona nie tylko w formie relacji i wspomnień, ale również zdjęć, które przybliżają nam, jak wyglądała żydowska dzielnica mieszkaniowa stworzona przez Niemców w marcu 1941 roku. Celem warsztatów jest uświadomienie odbiorcom tego faktu oraz przedstawienie im, jak ta wyjątkowa część Podgórza zmieniła się na przestrzeni dekad. Uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup, otrzymają konkretne zadanie odnalezienia miejsca na zdjęciu. Po wykonaniu zadania grupy zostaną zebrane w sali edukacyjnej, gdzie zostaną podsumowane efekty pracy, a następnie prowadzący opisze dokładnie miejsca, które mieli odnaleźć uczestnicy.

 • 3 i 11 lutego, godz. 10.00, Stara Synagoga
  Przygotowania do Pesach czas zacząć! – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Pesach, znane również jako Święto Wiosny, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Dlaczego? To właśnie wyjaśnimy podczas przygotowań do tego święta. W czasie zajęć opowiemy o tym, jak przebiegają przygotowania na te wyjątkowe dni, a także omówimy obyczaje i tradycyjne smakołyki pojawiające się wówczas na stole. Wszystko to w trakcie tworzenia glinianych naczyń stołowych.

 • 3 lutego, godz. 12.00, Rynek Podziemny
  Zabawa w piasku, czyli archeologia dla najmłodszych – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Podczas zajęć przybliżymy historię badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Dowiemy się, na czym polega praca archeologa i jakimi narzędziami się on posługuje. Opowiemy, o tym jakich cennych informacji na temat życia codziennego średniowiecznych mieszkańców Krakowa dostarczyły nam zabytki, które prezentujemy na wystawie. Następnie udamy się do stanowiska archeologicznego, gdzie będziemy poszukiwać skarbów.

 • 3 i 10 lutego, godz. 14.00, Pałac Krzysztofory
  W pracowni Mikołaja Kopernika - warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Czy wiecie, który wybitny astronom był studentem Akademii Krakowskiej? To oczywiście Mikołaj Kopernik. To właśnie jemu zawdzięczamy udowodnienie faktu, że to nie Ziemia znajduje się w centrum Układu Słonecznego, ale Słońce! To zrewolucjonizowało naukę. W związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, podczas zajęć nie tylko przyjrzymy się postaci wielkiego astronoma, ale także wykonamy własne modele Układu Słonecznego.

 • 4 lutego, godz. 11.00 oraz 8 lutego, godz. 16.30, Rydlówka
  Weselenie - kolaże – warsztaty twórcze dla rodziny z dziećmi (10–13 lat)

  Wspólnie nie tylko zwiedzimy Rydlówkę, poznając historię najsłynniejszego polskiego wesela, ale także uruchomimy wyobraźnię, spostrzegawczość i twórczą wrażliwość. Zabawimy się w muzealnych szpiegów, którzy – na podstawie drobnych wskazówek – mają za zadanie wyszukać obrazy i przedmioty. Stworzymy wyjątkowe kolaże inspirowane zgromadzonymi w Rydlówce obiektami.

 • 5 lutego, godz. 11.00, Ulica Pomorska
  W rogatywce i z karabinem – warsztaty dla rodzin z dziećmi i młodzieży (od 10. roku życia)

  Mimo potężnej przewagi wroga we wrześniu 1939 r. polscy żołnierze walczyli zawsze bohatersko i z honorem. Broń, którą się posługiwali była całkiem nowoczesna, ale nie zawsze mieli wystarczający do obrony ekwipunek. Zapraszamy na spotkanie z rekonstruktorami historii, którzy opowiedzą i pokażą uczestnikom umundurowanie i uzbrojenie polskich żołnierzy we wrześniu 1939 r. Podczas warsztatów będzie można wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się osobistym żołnierskim rynsztunkiem. Przy tej okazji zostanie przekazana w ciekawej formie historia zmagań bitewnych polskiego wojska z niemieckim najeźdźcą w Polsce południowo-wschodniej.

 • 6 i 8 lutego, godz. 10.00, Dom pod Krzyżem
  Przygody w dżungli – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Arandu to bohater książki dla dzieci Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych autorstwa hiszpańskiej psycholog Begoñi Ibarroli. Podczas naszych zajęć poznamy bliżej jego życie i przygody, które czekały na niego poza wioską Indian Guarani. Pewnego dnia Arandu, wybiera się w samotną podróż do lasu po rośliny dla swojego dziadka. Po drodze spotyka jednak kolorową papugę i nagle spostrzega, że nie wie, jak wrócić do domu… Zapraszamy na zajęcia, podczas których poznamy dalsze przygody Arandu i zmierzymy się z różnymi emocjami, które towarzyszą nie tylko naszemu bohaterowi, ale również pojawiają się w naszym codziennym życiu. Zajęcia będą również połączone z warsztatami plastyczno-teatralnymi. Będziemy malować, a także tworzyć dialogi, naśladując bohaterów bajki.

 • 7 lutego, godz. 10.00, Dom Zwierzyniecki
  Czas zacząć budować zwierzyniecką szopkę! – warsztaty dla rodzin z dziećmi (5–10 lat)

  Święta Bożego Narodzenia już za nami, zatem najwyższa pora wziąć się do pracy! Czy wiecie, że krakowscy szopkarze, a zwłaszcza ci ze Zwierzyńca, swoje szopki przygotowują przez cały rok? A żeby zdążyć przed konkursem, pracę zaczynają właśnie zaraz po świętach. Zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego na warsztaty, na których będziecie mogli dowiedzieć się, czym szopka krakowska różni się od każdej innej, oraz rozpocząć pracę nad własnym arcydziełem. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

 • 7 lutego, godz. 11.00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera
  Życie codzienne dzieci w czasie II wojny światowej – oprowadzanie dla rodzin i młodzieży (od 13 roku życia)

  Oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera skoncentrowane będzie wokół aspektów związanych z życiem codziennym dzieci w czasie II wojny światowej. Opowiemy, jak w okresie niemieckiej okupacji w mieście żyli i radzili sobie jego młodzi polscy, żydowscy, ale też niemieccy mieszkańcy. Jak wyglądała ich codzienność, czy chodzili do szkoły, czy mieli czas na rozrywkę i zabawę. Poznamy także różne formy niesienia pomocy dzieciom, a z drugiej strony formy propagandy realizowanej przez niemiecki system edukacji. Na wystawie, w zainscenizowanej ulicznej witrynie sklepowej, zobaczymy także zabawki dla dzieci, które wprowadzą nas w ostatnie dni okupacji niemieckiej. Zestawienie tych wszystkich perspektyw i wątków pozwoli nam na uświadomienie sobie, jak potężny wpływ na życie codzienne miała polityka rasowa oraz decyzje władz niemieckich o znaczeniu międzynarodowym.

 • 10 lutego, godz. 12.00, Rynek Podziemny
  Ulepione z gliny, czyli opowieść o garncarzach, naczyniach i zabawkach – warsztaty dla rodzin z dziećmi (6–10 lat)

  Garnki, kubki, zabawki, pionki do gier planszowych i wiele, wiele innych rzeczy przez wieki robiono z gliny. Kto się tym zajmował? Jak je wykonywano? Czy przypominały przedmioty, którymi posługujemy się dziś? Zapraszamy na warsztaty, w czasie których zwiedzimy ekspozycję w Rynku Podziemnym, poszukując na niej zabytkowych glinianych skarbów sprzed wieków. Następnie wykonamy własne naczynia z gliny szybkoschnącej.

Zamek Królewski na Wawelu

Organizatorzy zapraszają na spotkania i warsztaty, których głównymi motywami będą ruch, światło i blask. Uczestnicy warsztatów poszukają ich w Skarbcu Koronnym i w dziełach niegdyś w nim przechowywanych. Razem z prowadzącymi spróbują uchwycić ulotne elementy, zainspirować się nimi i stworzyć dzieła z zakresu różnych dziedzin artystycznych. Będą mogli wcielić się w role aktorów, złotników, kaligrafów, tkaczów i innych twórców dzieł sztuki. Darmowe spotkania są przeznaczone dla rodzin z dziećmi narodowości polskiej i ukraińskiej.

Harmonogram wydarzeń:

 • 30 stycznia i 6 lutego, godz. 11.30 – Tkajmy blaskiem | warsztaty makram

Czy tkanina może błyszczeć? Na Wawelu nie mamy wątpliwości, że tak. Zwłaszcza, jeśli mowa o tych królewskich – arrasach Zygmunta Augusta. Są one jedną z najcenniejszych pamiątek po królach z dynastii Jagiellonów. Utkane nićmi jedwabnymi, wełnianymi, srebrnymi i złoconymi do dziś budzą zachwyt swoim wyglądem i techniką wykonania. W trakcie spotkania przygotujemy wspólnie własne, utkane dzieła sztuki metodą makramy, w których nie zabraknie lśniących nici.

Prowadzenie: Barbara Mateja, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–10 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

 • 31 stycznia, godz. 14.30 – Działamy, gramy, błyszczymy | spektakl „Siedem Legend Krakowa”

Podczas tegorocznych ferii zimowych województwa małopolskiego na Wawel i wyjątkowy spektakl, który odbędzie się w Sali Senatorskiej zaprosi nas nie kto inny, ale jego najsłynniejszy mieszkaniec, czyli smok wawelski. Dzięki niemu poznamy wiele wspaniałych legend związanych z Krakowem i Zamkiem Królewskim na Wawelu. Wszystkie te historie zostaną nam opowiedziane w barwny i radosny sposób przy aktywnym udziale najmłodszej publiczności, a dzieci będą mieć okazję wystąpić na scenie, stając się bohaterami bajki.

Prowadzenie: Teatr Otwarty T.O., odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 6–10 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

 • 1 lutego i 8 lutego, godz. 11.30 – Olśnijmy | warsztaty zdobnicze

Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje biżuteria? Te małe dzieła sztuki zachwycają nas swoim blaskiem, ale także precyzją ich wykonania. Wiele takich misternych przedmiotów ze złota będziecie mogli podziwiać podczas zajęć dotyczących zdobnictwa w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu. W czasie zajęć poznacie tajniki pracy złotnika i posługując się jedną z technik jego warsztatu, wykonacie własną ozdobę.

Prowadzenie: Blanka Błaszczak-Rozenbaum, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–10 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Skarbiec Koronny.

 • 2 lutego, godz. 11.30 – Pióro w ruch! | warsztaty kaligrafii

„Chociaż trzy palce piszą, całe ciało się trudzi”. Tak mawiali średniowieczni kopiści książek cierpliwie i precyzyjnie przesuwając gęsim piórem po pergaminowych kartach, na których pojawiały się wspaniałe litery. Zapraszamy na podróż w czasie, podczas której nauczymy się pięknie pisać. Praca ta wymaga nie lada precyzji, ale na pewno sprawi Wam mnóstwo satysfakcji!

Prowadzenie: Barbara Bodziony, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–18 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Skarbiec Koronny.

 • 3 lutego, godz. 11.30– Malujmy światłem | warsztaty fotograficzne

Każdy z nas wie, jak bardzo ważne w naszym życiu jest światło. Potrzebujemy go po prostu do życia! Moglibyśmy pisać o nim rozprawy naukowe z różnych dziedzin, choćby z biologii czy fizyki. Ale czy zastanawialiście się, jak ważną rolę odgrywa światło w sztukach pięknych? W jaki sposób artyści od wieków chcieli je zobrazować? Czy ma jakąś symbolikę? Czy za pomocą współczesnych metod, np. fotografii, możemy namalować obraz światłem? Przekonajmy się razem!

Prowadzenie: Małgorzata Fatalska, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–13 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Skarbiec Koronny.

 • 7 lutego, godz. 14.30 – Światłem, cieniem, ruchem | spektakl „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”

Czy światło i cień można wykorzystać do twórczej zabawy? Oczywiście! Zapraszamy na warsztaty teatralne, podczas których będziecie mogli wykonać własne postacie i zaaranżować scenografię teatru cieni. Podczas spotkania poznacie wiele ciekawych postaci i krakowskich legend oraz będziecie mogli stworzyć własnych baśniowych bohaterów.

Prowadzenie: Teatr Otwarty T.O., odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–15 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

 • 9 lutego, godz. 11.30 – Nadajmy księgom blasku! | warsztaty iluminatorstwa

Blask złota oraz żywe barwy kamieni szlachetnych. Czy to sklep jubilera? Nie! To rękopiśmienna książka! Zapraszamy na warsztaty, w czasie których pod czujnym okiem specjalistki, nauczycie się tworzyć piękne, pełne blasku, iluminacje. Poznacie warsztat pracy średniowiecznego iluminatora, czyli twórcy dawnych książkowych ilustracji, który sprawiał, że karty ksiąg lśniły i ożywały wspaniałymi kolorami.

Prowadzenie: Barbara Bodziony, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–18 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Skarbiec Koronny.

 • 10 lutego, godz. 11.30 – Kolory światła | warsztaty witrażownictwa

Światło i kolor to doskonałe połączenie, aby stworzyć wspaniałe dzieło sztuki. Te dwa elementy najpiękniej dopełniają się w sztuce witrażu, którą znano już w średniowieczu. Podczas zajęć odwiedzimy Skarbiec Koronny, opowiemy, co to jest witraż, czym jest gomółka, w jaki sposób wygląda proces powstania witraży oraz wykonamy własne dzieła inspirowane tą techniką.

Prowadzenie: Pracownia Witrażu i Szkła Ryszard Łoboda, odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–13 lat, czas trwania: ok. 120 min, miejsce spotkania: Skarbiec Koronny.

Na wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, przez formularz zamieszczony na stronie każdego spotkania.

 • „Działaj i lśnij. Ferie na Wawelu” to inicjatywa realizowana w ramach projektu Kraków Wspólnie. Projekt Kraków Wspólnie jest organizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

W tkacie ferii Zamek Królewski na Wawelu zaprasza także grupy rodzinne i uczestników indywidualnych do udziału w grze terenowej „W hołdzie wawelskim darczyńcom”.

Przemierzając wybrane sale komnat pierwszego i drugiego piętra Zamku Królewskiego na Wawelu, ekspozycji „Sztuka Wschodu”. „Namioty tureckie” oraz „Zbrojowni” uczestnicy dowiedzą się, jak ważną rolę w tworzeniu zbiorów wawelskich odegrały dary społeczeństwa.

Podążając przez wawelskie ekspozycje, będą mogli przekonać się o wyjątkowej roli darów społeczeństwa w tworzeniu zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wybrane zabytki z zamkowych ekspozycji wskażą ich ofiarodawców, a ich nazwiska posłużą do ujawnienia, jakie dzieła sztuki im zawdzięczamy. Poznają także pierwszego ofiarodawcę, którego dar przekazany na Wawel z końcem XIX w. dał impuls do przyspieszenia odzyskiwania zamku od wojsk austriackich, a także przyczynił się do gromadzenia funduszy na jego przyszłą restaurację i wyposażenie. Gra pokaże, skąd wzięła się różnorodność i bogactwo zamkowych zbiorów, na którą składają się pamiątki historyczne, stanowiące niejednokrotnie wcześniej dorobek życia ich poprzednich właścicieli.

Gra będzie odbywać się w następujące niedziele: 29 stycznia oraz 5, 12, 19 i 26 lutego. Godziny oraz informacje szczegółowe dotyczące zakupu biletów na wybraną porę są dostępne na stronie.

Muzeum Fotografii w Krakowie

Kreatywne spotkania warsztatowe w Zimowym Klubie MuFo – cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz nastolatków w wieku 10-13 lat. Program opracowany został na styku dwóch doświadczeń: percepcji obrazów i uniwersalnych potrzeb twórczości, kreatywności i wrażliwości. Spotkania będą miały wymiar twórczy, performatywny. Obrazy, o których mowa, to kolekcja fotografii znajdująca się i udostępniona zwiedzającym w Muzeum Fotografii. Organizatorzy spotkań chcą, by uczestnicy nie tyle zobaczyli fotografie, co wyrazili swoją opowieść o tym, co widzą, dlaczego, co jest dla nich ważne, czego im brakuje, co jest niezrozumiałe, a co zagadkowe.

Zajęcia będą odbywać się w MuFo Rakowicka na wystawie głównej: „Co robi zdjęcie?” oraz czasowej „Fotografika”, jak też w drugiej lokalizacji muzeum - w MuFo Józefitów. Limit uczestników warsztatów wynosi 15 osób. Planowany koszt zajęć to 15 zł.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Przez dwa tygodnie ferii, od wtorku do piątku, MIT zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na zajęcia w Strefie Kreatywności, połączone z warsztatami i zwiedzaniem wystaw czasowych. Zajęcia trwają od godz. 12.00 do godz. 15.00.

Bilet w cenie 50 zł od osoby obejmuje kierowaną zabawę w Strefie Kreatywności, warsztaty oraz wejście na wystawę czasową. Wymagana rezerwacja, e-mail: rezerwacja@mit.krakow.pl, tel. 12 428 66 00 wew. 11.

Harmonogram wydarzeń:

 • wtorki, 31 stycznia i 7 lutego, godz. 12.00–15.00
  Wymarzony dom

  Jaki jest twój wymarzony dom? Może chciałbyś, aby w salonie znajdował się plac zabaw, łazienka zamieniła się w basen ze zjeżdżalnią, a do łóżka na antresoli prowadziła winda? Daj się ponieść wyobraźni! Wymyśl dom swoich marzeń i zbuduj go z nami z megaklocków! W ramach zajęć odbędą się też warsztaty kuchni molekularnej, uczestnicy odwiedzą także wystawy czasowe.

 • środy, 1 i 8 lutego, 12.00–15.00
  Mapa okolicy

  Nasza najbliższa okolica to codzienność, na którą często nie zwracamy uwagi. Wydaje nam się, że idąc do szkoły, sklepu czy na boisko, widzieliśmy już wszystko i znamy każdy zaułek. Ale czy na pewno? Podczas zajęć sprawdzimy, jak uczestnicy zapamiętali szczegóły ze swojego najbliższego otoczenia i wspólnie spróbujemy odtworzyć miejsca, w których przebywają na co dzień. W ramach zajęć odbędą się też warsztaty kuchni molekularnej, uczestnicy odwiedzą także wystawy czasowe.

 • czwartki, 2 i 9 lutego, 12.00–15.00
  Miasto przyszłości

  Jak będzie wyglądało życie na ziemi za 100 lat? Co się zmieni? Co zniknie, a co nowego pojawi się w naszym otoczeniu? Czy zmieni się kształt budynków, samochodów, pociągów? Możliwości są nieograniczone, wystarczy uruchomić wyobraźnię i wybudować jedyne w swoim rodzaju miasto przyszłości! W ramach zajęć odbędą się też warsztaty kuchni molekularnej, uczestnicy odwiedzą także wystawy czasowe.

 • piątki, 3 i 10 lutego, godz. 12.00–15.00
  Wynalazek na plac zabaw

  Plac zabaw to jedno z ulubionych miejsc wszystkich najmłodszych mieszkańców miasta. Ale nawet najpiękniejsze huśtawki, najwyższe zjeżdżalnie i najszybsze karuzele mogą się w końcu dzieciom znudzić. Na szczęście wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię i z megaklocków wybudować zupełnie nową zabawkę, którą chcielibyście umieścić na waszym placu zabaw! W ramach zajęć odbędą się też warsztaty kuchni molekularnej, uczestnicy odwiedzą także wystawy czasowe.

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Na tegoroczne ferie zimowe województwa małopolskiego muzeum przygotowało specjalną ofertę dla grup zorganizowanych oraz gości indywidualnych. Jak co roku odbędą się otwarte spotkania i warsztaty oraz lekcje muzealne dla grup i wycieczek. Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży i całych rodzin. Przez okres ferii w recepcji będzie dostępna karta „Okolicznik” do indywidualnej pracy. Materiały można nabyć w cenie biletu do muzeum. Materiały – do samodzielnego wydrukowania –można także znaleźć na stronie mocak.pl w zakładce „Edukacja”. W ramach biletu rodzinnego do muzeum dostępne będą także zeszyty dla dzieci i młodzieży z cyklu Twórcza Kolekcja.

Rejestracja na poszczególne propozycje organizowane przez muzeum pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 35 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–16.00).

Wydarzenia dla gości indywidualnych:

 • 28 stycznia, godz. 11.00-14.00
  Dla ucha malucha – warsztaty muzyczne dla najmłodszych

  Warsztaty umuzykalniające z nowego cyklu „Dla ucha malucha”. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 0-3 lat wraz z opiekunami. Koszt: 20 zł od uczestnika. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w recepcji przed rozpoczęciem zajęć. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację.

 • 4 lutego, godz. 12.00
  Techniki graficzno-rysunkowe Schulza – warsztaty dla młodzieży

  Warsztaty artystyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy „Bruno Schulz: Sex-fiction”. Uczestnicy zapoznają się z postacią pisarza i jego twórczością wizualną, a następnie wezmą udział w części praktycznej, tworząc prace w technice cliché-verre (muzeum zapewnia materiały). Opłata za udział wynosi 20 zł od osoby.

 • 5 lutego, godz. 11.00-14.00
  Warsztaty rodzinne wokół wystawy „Janina Turek. Życie zapisane w 745 zeszytach”

  Niezwykła historia krakowianki Janiny Turek stanie się inspiracją do twórczych działań (nie tylko) plastycznych. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w recepcji przed rozpoczęciem zajęć. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację.

 • 10 lutego, godz. 11.00-14.00
  Spacer odkrywców – oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów

  Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami na odkrywanie Kolekcji sztuki dookoła Muzeum. Czy drzewa mogą być dziełem sztuki? Dlaczego stoją tu rowery z betonu? Gdzie znajduje się tajemniczy Krawężnik? Podczas Spaceru odkrywców przy pomocy map i latarek odszukamy prace na terenie otaczającym MOCAK. Prosimy się ciepło ubrać, a po spacerze zachęcamy do skorzystania ze zniżki na gorącą czekoladę w MOCAK Café. Koszt: 14 zł od osoby. Bilety można zakupić w recepcji przed rozpoczęciem zajęć. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację.

Wydarzenia dla grup zorganizowanych:

 • Przygoda ze sztuką współczesną – warsztaty dla grup

  Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami na odkrywanie Kolekcji sztuki dookoła Muzeum. Czy drzewa mogą być dziełem sztuki? Dlaczego stoją tu rowery z betonu? Gdzie znajduje się tajemniczy Krawężnik? Podczas Spaceru odkrywców przy pomocy map i latarek odszukamy prace na terenie otaczającym MOCAK. Prosimy się ciepło ubrać, a po spacerze zachęcamy do skorzystania ze zniżki na gorącą czekoladę w MOCAK Café. Koszt: 14 zł od osoby. Bilety można zakupić w recepcji przed rozpoczęciem zajęć. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację.

Muzeum KL Plaszow

Oprowadzania dla młodzieży po terenie byłego KL Plaszow: we wtorki, 31 stycznia i 7 lutego, o godz. 12.00. Miejsce spotkania: Szary Dom ul. Jerozolimska 3. Wymagany wiek uczestników powyżej 14. roku życia. Koszt 10 zł. Zapisy będą prowadzone przez stronę internetową plaszow.org. W przypadku chęci uczestnictwa osób poniżej 18. roku życia, wymagane jest złożenie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa utworzony został przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi przesiedleni tu z getta w marcu 1943 r. Do obozu trafiali też Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa, Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. W sierpniu 1944 r. w obozie przetrzymywano kilka tysięcy Polaków ujętych podczas tzw. czarnej niedzieli. KL Plaszow był również miejscem egzekucji dokonywanych przez Gestapo. Obecnie teren poobozowy nosi kilka czytelnych śladów przeszłości: pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, a także kilka upamiętnień. Celem spaceru jest zaznajomienie się z historią KL Plaszow oraz historyczną i współczesną topografią Miejsca Pamięci.

Oprowadzania prowadzone są przez wykwalifikowanych przewodników-edukatorów, którzy skupiają swoją narrację na podstawowych wątkach historii obozu, z uwzględnieniem posiadanego przez młodzież warsztatu historycznego oraz wrażliwości społecznej. Pobyt w miejscu pamięci, współtworzy narrację historyczną, dodatkowo uatrakcyjnianą przez prezentację zdjęć archiwalnych, powojennych relacji oraz wydruków 3D. Młodzież ma możliwość nabycia dodatkowych kompetencji w zakresie poznawania topografii miejsca oraz właściwej interpretacji źródeł historycznych. Dzięki specyfice obszaru, jako rozległego terenu zielonego porośniętego różnoraką roślinnością, mamy możliwość jednoczesnego przywracania pamięci o historii i kształtowania postaw opartych na szacunku do przyrody.

Odlotowe ferie w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Zawody balonowe, warsztaty modelarskie, gry, eksperymenty lotnicze, spotkania z pilotami i lotniczą policją, wystawy – a to tylko niektóre atrakcje, które czekają na amatorów lotnictwa przez pierwszy tydzień ferii zimowych, od wtorku, 31 stycznia do piątku, 3 lutego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przy al. Jana Pawła II 39.

Do uczestnictwa w zabawie organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież w wieku szkolnym (klasy 1-6).

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mailowym: deum@muzeumlotnictwa.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji na stronie.

Galeria Bunkier Sztuki

Bunkier Sztuki zaprasza 7 lutego na otwarte, rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych, a 9 lutego na spotkanie adresowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Warsztaty będą odbywać się w przestrzeniach wystawienniczej tymczasowej siedziby galerii w pałacu Potockich (Rynek Główny 20), na wystawie Beaty Stankiewicz „Natural Born Artists”.

Zakres poruszanych tematów będzie dotyczył pojęcia pracowni malarskiej, jako przestrzeni twórczej, jak również będzie odnosił się do wybranych postaci z historii sztuki polskiej i europejskiej (wielcy malarze z XIX i XX wieku, m.in. Jan Matejko, Paul Cézanne, Henri de Toulouse-Lautrec).

Z kolei 4 lutego oraz 11 lutego odbędą się otwarte oprowadzania po bieżącej wystawie. Koszt uczestnictwa w warsztatach i oprowadzaniu: 2 zł od osoby.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-10
Data aktualizacji: 2023-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź