Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odwiedź żywą szopkę u franciszkanów

Żywa szopka organizowana przez braci franciszkanów to jedna z krakowskich bożonarodzeniowych tradycji. W tym roku odbędzie się ona już po raz 30. Jeszcze dziś, 26 grudnia na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej 4 można odwiedzić urokliwą stajenkę, a także obejrzeć jasełka i wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

Żywa szopka u franciszkanów
Fot. szopka.franciszkanska4.pl / materiały prasowe

Na plenerowej scenie wystąpi kilka zespołów: Fioretti, Bonoboco i przyjaciele, Kwartet C.D.N., Odświętni, a także schole dziecięce: Różyczki Pani Myślenickiej i EmmanuEl z Wielogłów. Jasełka wystawią bracia franciszkanie oraz Niezależne Domostwo „San Damiano”. O źródłach franciszkańskiej tradycji żywych szopek będzie można dowiedzieć się więcej podczas dwóch prelekcji.

W pierwszy i drugi dzień świąt do małego krakowskiego Betlejem franciszkanie zapraszają od godz. 14.00 aż do wieczora.

Tradycja przygotowywania żywej szopki sięga wczesnego średniowiecza. Pierwszą taką stajenkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w grocie we włoskiej miejscowości Greccio, chcąc w ten sposób oddać realia narodzin Jezusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski w 1992 r. Wydarzenie szybko stało się nieodłączną częścią krakowskich obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Więcej informacji na stronie internetowej szopka.franciszkanska4.pl oraz na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-15
Data aktualizacji: 2022-12-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź