Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Laureaci Nagród Miasta Krakowa 2022 oraz Mecenasi Kultury Krakowa 2021 uhonorowani

Przyznawane od XVI w. Nagrody Miasta Krakowa pozwalają wyróżnić osoby, których działania mają szczególne znaczenie dla rozwoju miasta w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu. Przyznawanie tytułów Mecenasów Krakowa pozwala natomiast podziękować firmom, instytucjom i osobom, które wymiernie wspierają krakowską kulturę. Podczas uroczystej gali, która 29 listopada odbyła się w Teatrze Variété, laureaci wyróżnień odebrali medale i statuetki.

‒ Kraków to miasto kultury, rozwoju, nieograniczonych możliwości – warto pamiętać, że nie są to slogany. A o tym, jak można wykorzystywać możliwości rozwoju dostępne w naszym mieście świadczą między innymi osiągnięcia laureatek i laureatów Nagród Miasta Krakowa. Za pomocą tych szczególnych wyróżnień już od kilku wieków miasto honoruje osoby związane ze sztuką, nauką, sportem, mające w tych obszarach liczne, znaczące osiągnięcia. Serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom. Dziękuję także Mecenasom Kultury Krakowa, którzy angażują swoją energię i środki na wspieranie kultury i ochronę dziedzictwa naszego miasta ‒ powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który podczas uroczystej gali wraz z Rafałem Komarewiczem, przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, wręczył laureatom okolicznościowe statuetki, medale, znaczki i dyplomy.

 

Nagrody Miasta Krakowa 2022

Historia nagradzania osób szczególnie zasłużonych dla miasta ma w Krakowie wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem nagrody był Mikołaj Jaskier. Uhonorowano go w 1535 r. za kodyfikację prawa miejskiego. Obecnie Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są za osiągnięcia z dwóch lat poprzedzających rok ubiegania się o ten zaszczyt lub za całokształt dokonań. Wyróżnienia otrzymują także autorzy najlepszych prac doktorskich i dyplomowych obronionych w danym roku na krakowskich uczelniach.

− W gronie laureatów znajdziemy wiele wybitnych osób, których wpływ na nasze miasto, ale też wkład w rozwój różnych dziedzin nauki jest nieoceniony. Nagrody Miasta Krakowa stanowią najwyższy wyraz uznania dla dokonań laureatek i laureatów. Ich pasja i praca sprawiają, że Kraków jest postrzegany w Polsce i na świecie jako miejsce o niezwykłym potencjale twórczym ‒ jako miasto nowoczesne, otwarte na nowatorskie myśli oraz działania zarówno artystyczne, jak i naukowe – znaczenie nagrody przybliżyła Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Prezydent miasta każdego roku powołuje komisję złożoną w większości z profesorów szkół wyższych, która po analizie wniosków przyznaje nagrody w trzech dziedzinach: „Kultura i sztuka”, „Nauka i technika” oraz „Sport”. Kandydatów proponują instytucje artystyczne, uczelnie, instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa i związki twórcze, a także inne organizacje. Po zapoznaniu się z ustaleniami komisji ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje prezydent miasta.

W tym roku Nagrodę Miasta Krakowa otrzymali:

 • w dziedzinie „Kultura i sztuka”:
  • dr Danuta Glondys – filolożka, politolożka i kulturoznawczyni; prowadzi szeroką działalność kulturalną i edukacyjną, łącząc pracę animatora kultury, działalność szkoleniową i akademicką, a także międzynarodową współpracę kulturalną z obowiązkami ekspertki
  • prof. Teresa Malecka – teoretyczka muzyki o bogatym dorobku naukowym, kierowniczka Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich Akademii Muzycznej w Krakowie, redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Teoria muzyki. Studia, interpretacje, dokumentacje”
  • Konrad Pollesch – wybitny polski fotografik, wykładowca akademicki; znawca technik szlachetnych w fotografii; prowadząc pracownię fotograficzną w Collegium Maius stworzył galerię portretów ludzi kultury i nauki, a jego liczne wystawy i albumy ukazujące Kraków są nie tylko realizacją wizji artystycznych, ale jednocześnie tworzą swoisty dokument miasta
  • Joanna Słowińska – wszechstronna wokalistka, skrzypaczka i charyzmatyczna pieśniarka repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną; prowadzi autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu w Krakowie, współtworzy radę artystyczną międzynarodowych projektów, m.in. EtnoKraków/Rozstaje oraz StrefaEtno/StrefaJazz
 • w dziedzinie „Nauka i technika”:
  • zespół w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Barańska, dr Krzysztof Brzozowski, dr Adam Wojciechowski, który posiada unikatowe i uzupełniające się kompetencje w zakresie mikroskopii, optyki laserowej, chemii i fizyki. Zespół opracował i stworzył nowatorski, jedyny w Polsce, układ do mikroskopii wymuszonego rozpraszania Ramana. To przełomowa technika pozwalająca szybko i z dużą rozdzielczością oraz czułością obrazować próbki biomedyczne, wspomagająca diagnozowanie i leczenie licznych chorób cywilizacyjnych
  • prof. dr hab. med. Dominika Dudek − kierowniczka Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych CMUJ, przewodnicząca Komisji Biomedycznej UJ, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, redaktorka naczelna czasopisma „Psychiatria Polska”, członkini Rady Społecznej Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego, ekspertka w pracach Komisji ds. reform psychiatrii w Ministerstwie Zdrowia, która znalazła się na liście „Pulsu medycyny” STU najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w roku 2021. Poza działalnością medyczną Dominika Dudek jest zaangażowana w działania mające na celu destygmatyzację chorób psychicznych oraz propagowanie związku psychiatrii z humanistyką.

W dziedzinie sportu laureatką została Maria Sajdak (Springwald) – mistrzyni wioślarstwa, wielokrotna medalistka. Natomiast wyróżnienia za prace doktorskie otrzymali: Kacper Górski, Jarosław Klaś oraz Paulina Marona. Dodatkowe informacje o laureatach Nagrody Miasta Krakowa 2022 można znaleźć tutaj.

Mecenas Kultury Krakowa 2021

W 1996 r. Rada Miasta Krakowa ustanowiła doroczny tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany za działania na rzecz przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych, zabytków i dziedzictwa niematerialnego miasta, a także za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

Wyróżnienie ma na celu wspieranie i rozwijanie współpracy pomiędzy firmami a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie Krakowa. Kandydatów do nagrody rekomenduje Bractwo Mecenatu Kultury Krakowa. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach.

Za finansowanie działalności organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury tytułem Mecenasa Kultury Krakowa został uhonorowany Krzysztof Nowosad − manager, przedsiębiorca, biznesmen, restaurator, koneser sztuki i kultury, który wspiera działalność statutową krakowskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich ZASP.

Za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa nagrodę otrzymał Jacek Balcewicz, dziennikarz, fotografik, samorządowiec, działacz miejski, od czterech dekad związany z krakowskim Kazimierzem. Jacek Balcewicz zaangażował się w popularyzację wiedzy na temat największych organów Krakowa znajdujących się w bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, zaliczanych do grona dziesięciu największych i najciekawszych instrumentów w Polsce. Ufundował m.in. trzy brakujące głosy w instrumencie, a także elementy niezbędne do wykonania iluminacji organów.

Za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa tytuł Mecenasa Kultury Krakowa otrzymała firma AMS SA. Bractwo Mecenatu doceniło zaangażowanie firmy w realizację kampanii wizerunkowej Muzeum Narodowego w Krakowie oraz outdoorowych kampanii promocyjnych dla czterech projektów wystawienniczych przygotowanych przez instytucję: „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej”, „4 x nowoczesność. Polskie style narodowe”, „Galeria Designu i Architektury XX i XXI w. Przedmioty i Przekroje” oraz „Galeria XX+XXI w.” Firma została także partnerem wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921” realizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania arrasów po traktacie ryskim.

Dodatkowe informacje o Mecenasach Kultury Krakowa można znaleźć w folderze dostępnym tutaj.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 29 listopada w Teatrze Variété laureaci Nagród Miasta Krakowa 2022 otrzymali okolicznościowe medale i dyplomy, a Mecenasi Kultury Krakowa 2021 dyplomy, statuetki oraz znaczki. Wydarzenie uświetnił koncert duetu Smolik / Kev Fox.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-24
Data aktualizacji: 2022-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź