Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym

W 200 lat od wydania „Ballad i romansów” Adam Mickiewicz ma na krakowskim Rynku Głównym kolejny pomnik. W poniedziałek, 24 października po drugiej stronie Sukiennic, od ulicy Szewskiej, został odsłonięty taki sam monument wieszcza, jaki od 124 lat stoi na Rynku od strony ulicy Siennej. Trzeba było uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, aby poeta przestał czuć się samotny i otrzymał brata bliźniaka.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego „Adasia” rozpoczyna akcję Teatru Groteska, która ma za zadanie pozycjonowanie w świadomości społecznej zarówno istnienie, rolę, jak i miejsce Teatru, jako zjawiska. Do popularyzacji tej akcji, której hasłem wiodącym jest zdanie: wiązki partnerskie z teatrem – polecam, organizatorzy pragną zaprosić możliwie najszersze kręgi polskiej inteligencji. Tą akcją, której pomysłodawcą jest Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie, artyści pragną przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej wkład w rozwój intelektualny i emocjonalny każdego z nas.

 

Pomnik wzniesiony na Rynku od strony Ratusza jest kopią pomnika Adama Mickiewicza stojącego po drugiej stronie Sukiennic, wybudowanego według projektu Teodora Rygiera, a odsłoniętego w 1898 roku, na setne urodziny wieszcza. Kopia została przygotowana przez pracownię plastyczną Teatru Groteska i jest łudząco podobna do oryginału, prawie jego wielkości, gdyż stanowi 0,8 monumentu.

Jednocześnie odsłonięcie bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza na Rynku staje się zapowiedzią odbywającej się w lutym 2023 roku w Krakowie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima. Festiwal ten, organizowany przez Teatr Groteska, jest przeglądem najlepszych zespołów teatralnych i baletowych na świecie, popularyzuje największe gwiazdy tworzące teatr ponad barierami językowymi i prezentuje najsłynniejsze spektakle. Materią tego teatru są środki pozawerbalne takie jak: wysublimowana plastyka, rozbudowany ruch sceniczny, muzyka, które pozwalają na tworzenie sugestywnych, wieloznaczeniowych i przemawiających do każdego obrazów teatralnych.

Instalacja została zrealizowana przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad 70 proc. poniesionych kosztów).

Więcej na stronie: materiaprima.pl. Przez stronę także można już kupić bilety na spektakle.

teatrg~1.jpg
Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym Krzysztof Rzepecki
teatrg~2.jpg
Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym Krzysztof Rzepecki
teatrg~3.jpg
Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym Krzysztof Rzepecki
teatrg~4.jpg
Drugi pomnik Mickiewicza stanął na Rynku Głównym Krzysztof Rzepecki
teatrg~1.jpg
teatrg~2.jpg
teatrg~3.jpg
teatrg~4.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-21
Data aktualizacji: 2022-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź