Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasto ma plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

Kraków otrzymał od wojewody 1 mln 380 tys. tabletek ze stabilnym jodkiem potasu. W sytuacji awaryjnej będą one dystrybuowane w miejscach, w których zazwyczaj organizowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych. Takich punktów w Krakowie będzie 186, aby w razie potrzeby sprawnie zaopatrzyć wszystkich mieszkańców i uniknąć ewentualnych kolejek.

Fot. pixabay.com

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie). Aby jak najlepiej przygotować się na taką sytuację, samorząd opracował procedurę dystrybucji.

Jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Preparat będzie dostępny w lokalu, gdzie zazwyczaj znajduje się siedziba obwodowej komisji wyborczej. W przypadku Krakowa są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury.

 

Kierownikiem punktu będzie dyrektor placówki, na terenie której zostanie zorganizowane wydawanie preparatu ze stabilnym jodem. W każdym miejscu wydawania preparatu będą co najmniej cztery osoby (pracownicy danej placówki, urzędu miasta, straży miejskiej lub Ochotniczej Straży Pożarnej).

UWAGA! Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Rząd przygotował również ulotkę informacyjną. Zawarte w niej zostały m.in. zasady dawkowania, czasu podania leku oraz przeciwwskazania medyczne. Ulotkę można pobrać tutaj [PDF].

Wykaz miejsc wydawania jodku potasu w przypadku uruchomienia akcji dystrybucji.

 

Ulotka o dawkowaniu jodku potasu

Ulotka o dawkowaniu jodku potasu

Ulotka o dawkowaniu jodku potasu

Ulotka o dawkowaniu jodku potasu

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili nie ma zagrożenia, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Do Małopolski trafiło 5,5 mln tabletek jodku.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-04
Data aktualizacji: 2022-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź