Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uważaj na dziki w mieście

Wraz z początkiem jesieni zaczyna się sezonowa migracja dzików do miast, która związana jest z brakiem łatwo dostępnego pożywienia na terenach otwartych poza miastem, ponieważ z pól zbierane są już płody rolne. Z tego powodu dziki coraz częściej pojawiają się na terenach zurbanizowanych. Wydział Kształtowania Środowiska UMK przypomina o podstawowych zasadach w przypadku spotkania z tymi zwierzętami.

Fot. pixabay.com

Z problemem przegęszczenia populacji dzików borykają się praktycznie wszystkie duże miasta w Polsce. Prowadzenie odłowów dzików na terenie miast obecnie zostało ograniczone w związku z przepisami dotyczącymi zwalczania ASF (afrykański pomór świń).

29 września z inicjatywy zastępcy prezydenta Jerzego Muzyka zostało zorganizowane spotkanie w sprawie sytuacji konfliktowych z dzikami na terenie Krakowa, które było związane z przygotowaną przez zespół ekspertów w ramach Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego opinią w kwestii regulacji populacji dzików w Krakowie. Oprócz przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa oraz ekspertów z ramienia Polskiego Klubu Ekologicznego w spotkaniu wzięli udział członkowie Polskiego Związku Łowieckiego oraz pogotowia dla dzikich zwierząt, działającego na terenie Krakowa.

Działający zespół ekspertów przygotował pewne postulaty oraz propozycje do rozważenia, które wymagają przed realizacją  przeprowadzenia szerszej dyskusji i uzgodnień.

Konkluzją ze spotkania jest propozycja powołania specjalnego zespołu zadaniowego, który będzie miał na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań minimalizujących konflikty z dzikami.

Poniżej przypominamy ogólne zasady zachowania

Jak uniknąć spotkania z dzikimi zwierzętami?

  • pod żadnym pozorem nie dokarmiaj dzikich zwierząt
  • zabezpiecz odpady, szczególnie bio i kompost
  • nie zostawiaj odpadów w miejscach, które mogą być dostępne dla zwierząt

Co zrobić gdy spotkasz dzikie zwierzę?

  • nie podchodź i nie głaszcz dzikich zwierząt
  • zachowaj spokój, nie wykonuj gwałtownych ruchów i spokojnie się oddal
  • podczas spaceru prowadź psa na smyczy, aby uniknąć bliskiego spotkania z dzikiem

Dzik jest gatunkiem łownym, dlatego też regulacją liczebności populacji zajmują się – na terenie miast (m.in. Krakowa) objętych tzw. obwodami łowieckimi – koła łowieckie zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim.

Więcej informacji znajduje się na stronie.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-30
Data aktualizacji: 2022-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź