Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto Solidarności w Krakowie

Dziś, 31 sierpnia, mija 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności.

Fot. pixabay.com

Kraków udekorowany został flagami państwowymi. Flagi państwowe i Unii Europejskiej pojawiły się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Biało-czerwone są maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych.

Podczas uroczystości odbywających się pod krzyżem Katyńskim będą stojaki udekorowane biało-czerwonymi flagami oraz flagami w barwach miasta (biało-niebieskimi) i Solidarności.

TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach wieczorem zostaną podświetlone w barwach biało-czerwonych.

Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2005 r. na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. między przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych a władzami komunistycznymi. Tego dnia porozumienia podpisano w Gdańsku (dzień wcześniej w Szczecinie).

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-30
Data aktualizacji: 2022-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź