Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

80. rocznica deportacji Żydów z Krakowa do obozu w Bełżcu

W tym roku przypada 80. rocznica deportacji Żydów z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Z tej okazji Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia upamiętniające to wydarzenie.

 

Fot. Archiwum Muzeum Krakowa

Przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie mieszkało ponad 60 tys. Żydów. W utworzonym przez Niemców getcie znalazła się jedynie niewielka cześć przedwojennej żydowskiej społeczności miasta. Okupacyjny terror, przeludnienie, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień spędzony w getcie był walką o przetrwanie. Pod koniec maja 1942 roku ogłoszono przymusową rejestrację, a na początku czerwca wywieziono z getta do Bełżca około 7 tys. osób. Czerwcowe deportacje Żydów zapoczątkowały masowy mord ludności żydowskiej w dystrykcie krakowskim realizowany w ramach tzw. akcji Reinhardt.

Plac Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) był miejscem, na którym gromadzono ludność żydowską przed deportacjami. Ich przebieg dokładnie opisał polski aptekarz mieszkający w getcie, Tadeusz Pankiewicz, który obserwował wywózki z okien dyżurnego pokoju. Punktem zbornym po każdym wysiedleniu była jego apteka. W tym miejscu ludzie dzieli się informacjami o wywiezionych i ocalonych. Żydowscy znajomi polskiego aptekarza prosili go, aby napisał kronikę, w której opowiedziałby o ich losach, o tym co widział na co dzień mieszkając w getcie. W książce „Apteka w getcie krakowskim” Pankiewicz upomniał się o tych, którym nie udało się przeżyć, a o których nikt inny nie mógł się upomnieć, ponieważ zginęły całe rodziny. Obecnie w miejscu apteki Tadeusza Pankiewicza znajduje się muzeum Apteka pod Orłem, które kontynuuje misję farmaceuty upominania się o pamięć o nieobecnych, których życie zostało brutalnie przerwane

Program uroczystości:

Apteka pod Orłem (Muzeum Krakowa)

 • 30 czerwca, godz. 18.00 – spotkanie z Anną Janowską-Ciońćką i Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu (sala edukacyjna Apteki pod Orłem)
 • czwartek, 4 sierpnia, godz. 14.00 – „Konspiracja w krakowskim getcie – śladami Żydowskiej Organizacji Bojowej” – spacer edukacyjny: Bartosz Heksel (Muzeum Krakowa)
  • Miejsce rozpoczęcia: plac Bohaterów Getta 18
  • Obowiązuje limit miejsc, zakup biletów online lub w kasie Apteki pod Orłem
 • czwartek, 15 września, godz. 18.00 „Życie rodzinne w getcie krakowskim”– wykład online na profilu Apteki pod Orłem na Facebooku: Martyna Grądzka-Rejak (Muzeum Getta Warszawskiego)
 • czwartek, 20 października, godz. 18.00 – „Selektywna pamięć Europy 1941–2022: Auschwitz, Jasenovac, Warszawa, Srebrenica, Sarajewo, Prisztina, Bucza, Mariupol. Dlaczego z »nigdy więcej« pozostaje tylko »więcej«” – wykład w sali edukacyjnej Apteki pod Orłem: Mateusz Zdeb (Muzeum Krakowa)
  • Udział bezpłatny
 • piątek, 28 października, godz. 18.00 – wykład Grzegorza Siwora o Zakładzie Sierot w getcie połączony z upamiętnieniem ofiar październikowej deportacji, wykład w sali edukacyjnej Apteki pod Orłem (Grzegorz Siwor, autor książki „Enoszijut. Opowieść o Dawidzie Kurzmannie”)
  • Udział bezpłatny
 • czwartek, 17 listopada, godz. 18.00„Każda ofiara ma imię” – wykład online na profilu Apteki pod Orłem na Facebooku: Ewa Koper (Muzeum Pamięci w Bełżcu)

Rezerwacje:

Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 35 (pałac Krzysztofory)
godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00
telefon: 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-24
Data aktualizacji: 2022-07-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź