Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

28 maja obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W Polsce – według Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, na nowotwory krwi choruje około 150 tys. osób, w tym w ciągu roku diagnozowanych jest ponad 6 tys. nowych przypadków. Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie zostanie przeprowadzona akcja rejestracyjna potencjalnych dawców szpiku.

Fot. materiały prasowe

W imieniu Fundacji DKMS zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu związanym z obchodami Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który co roku obchodzony jest 28 maja.

Obecny rok jest dla organizacji szczególnie ważny w związku z tym, że już ponad 10 tys. darczyńców oddało krwiotwórcze komórki macierzyste bądź szpik kostny i pomogło pacjentom z ponad 50 krajów na całym świecie. Jest to efekt 13-letniej pracy fundacji, systematycznej edukacji, ale również aktywności wielu instytucji oraz tysięcy wolontariuszy, dla których ideą jest ratowanie ludzkiego życia.

Od początku działalności, Fundacja DKMS wielokrotnie gościła w Krakowie, przeprowadzając Dni Dawcy Szpiku przeznaczone dla pacjentów, a także liczne akcje edukacyjne na uczelniach i w szkołach wyższych. Dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta i wsparciu Urzędu Miasta Krakowa, w przeciągu 13 lat działalności organizacji, przeprowadzono wraz z mieszkańcami 646 akcji rejestracyjnych potencjalnych dawców szpiku. Podczas tych wydarzeń do bazy dawców Fundacji DKMS dołączyło 43 661 osób, a już 277 spośród nich zostało dawcami faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste bądź szpik i tym samym podarowało szanse chorym na powrót do zdrowia.

28 maja na Rynku Głównym wszystkie osoby w wieku od 18 do 55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w potencjalnej bazie dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Wydarzenie będzie poprzedzone spotkaniem prasowym z pacjentami, którzy żyją dzięki dawcy, z samymi dawcami, wolontariuszami oraz z władzami miasta Krakowa.

W bazie organizacji zarejestrowanych jest blisko 1,8 mln osób, a czterech dawców każdego dnia pomaga swoim „bliźniakom genetycznym”. Te dane wskazują na to, jak wielki wpływ na ratowanie ludzkiego życia ma szerzenie idei dawstwa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-04
Data aktualizacji: 2022-05-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź