Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rezolucja antysmogowa przyjęta

Podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza radni wysłuchali informacji na temat rezolucji  w sprawie uchwały antysmogowej. Jest ona wezwaniem do Marszałka i Sejmiku Wojewódzkiego w sprawie realizacji przyjętej przez Sejmik w 2017 roku uchwały antysmogowej. Rezolucja została jednogłośnie poparta przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji 16 lutego.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

- Coraz głośniej mówi się o zbieraniu podpisów przez osoby, które chciałyby zmian w uchwale antysmogowej dla Krakowa i Małopolski. Jeśli chodzi o Kraków, postulowane jest dopuszczenie spalania drewna, jeśli chodzi o Małopolskę chcą wydłużyć czas użytkowania kotłów bezklasowych o kolejne trzy lata. Prezydent Jacek Majchrowski wystosował już list do Marszałka Witolda Kozłowskiego, żeby takich zmian nie wprowadzać, jeśli taka dyskusja na poziomie Sejmiku Województwa Małopolskiego się rozpocznie. Chcielibyśmy, aby Rada Miasta Krakowa również podjęła działanie i wystosowała rezolucję w tej sprawie – mówił Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. – Z perspektywy długoterminowej widzimy, że ten proces poprawy jakości powietrza postępuje i nie chcemy, aby to się zmieniło – dodał Paweł Ścigalski.

Rezolucja nr 2485-R w sprawie uchwały antysmogowej, której projektodawcą był klub radnych Platforma - Koalicja Obywatelska, trafiła pod obrady w trakcie 78. sesji rady Miasta Krakowa i została przyjęta głosami 41 za, 0 przeciw. Rada Miasta Krakowa apeluje w niej o podjęcie wszelkich działań w celu zapewnienia realizacji przyjętej w 2017 roku przez Sejmik uchwały antysmogowej. - Zakłada ona m.in, wymianę w województwie do końca 2022 roku kotłów węglowych, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Dla mieszkańców Krakowa, którzy zupełnie zrezygnowali z pieców węglowych, zmiana jakości ogrzewania w gminach ościennych jest kolejnym krokiem koniecznym do zrealizowania w walce o czyste powietrze – czytamy w rezolucji RMK.

Ponadto Komisja pozytywnie zaopiniowała dwa druki: w sprawie przyjęcia regulaminu realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach programu STOP SMOG na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz zmian w uchwale nr CII/2657/18 w sprawie przyjęcia Programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Miasta Krakowa. Obydwie uchwały również zostały podjęte podczas ostatniej sesji.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-02-17
Data aktualizacji: 2022-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź