Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jakie plagi dotykały Kraków? Zobacz wystawę [KONKURS]

Pandemia COVID-19 jest jednym z największych nieszczęść, jakie dotknęły współczesny Kraków. Wszyscy wierzymy, że niedługo poradzimy sobie z zarazą – tak, jak wielokrotnie udawało nam się to w przeszłości. Najnowsza wystawa plenerowa przy Pawilonie Wyspiańskiego „Nie tylko COVID, czyli rzecz o plagach, które gnębiły Kraków”, ma przypomnieć rozmaite nieszczęścia, jakie niegdyś dotykały nasze miasto.

Fot. materiały prasowe

Każda plansza opowiada o jednym z żywiołów – na wystawie znajdziemy więc wspomnienia pożarów, powodzi, „morowego” powietrza, a nawet… trzęsień ziemi! Niszczycielskie siły natury dawały się we znaki krakowianom znacznie częściej, niż może się wydawać. Głównym celem ekspozycji jest przypomnienie wybranych epizodów z tych mrocznych kart historii miasta i sprawienie, byśmy spojrzeli na rzeczywistość pandemiczną wokół nas z nową nadzieją – bo przecież Kraków do tej pory przetrwał wszystkie gnębiące go plagi i klęski. Wielu mieszkańców na pewno wciąż ma w pamięci poprzednią wielką epidemię grypy „Hongkong”, która wybuchła przed zaledwie pięcioma dekadami.

Zobacz wystawę plenerową

Wystawa prezentuje fakty, ciekawostki i unikalną ikonografię, dokumentującą wybrane zdarzenia. Kiedy poziom wody powodziowej na ulicach pozwalał dopłynąć łodzią z Błoń na Planty? Kiedy Ślązacy wywołali wstrząs sejsmiczny pod Wawelem? Jak rozpoznać latarnię umarłych? O tym wszystkim dowiecie się przy Pawilonie Wyspiańskiego.

Konkurs

W związku z wystawą, przygotowaliśmy konkurs dla naszych czytelników. Mamy dla was albumy historyczne oraz zestawy miejskich upominków. By je wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku w Krakowie doszło do dwóch trzęsień ziemi (w lutym i grudniu)?

Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do dziś, do północy. W tytule dopiszcie WYSTAWA O PLAGACH. Wśród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi na pytanie, rozlosujemy nagrody. Laureatów poinformujemy indywidualnie.

konkurs wystawa o plagach krakowa nagrody

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-12
Data aktualizacji: 2022-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź