Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Po świętach podziel się jedzeniem w jadłodzielni!

W Polsce co roku wyrzuca się blisko 5 mln ton żywności. Z tego aż 60 proc. trafia do kosza w naszych domach. Z jednej strony wyrzucamy dobre jedzenie, a z drugiej wiele osób cierpi z powodu niedożywienia. Aby temu zapobiec, w Krakowie działa projekt „Lodówka pełna dobra”.    

Fot. materiały prasowe

Na terenie miasta w trzech lokalizacjach przy ośrodkach wsparcia funkcjonujących w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, zostały uruchomione lodówki spożywcze. Służą one jako punkty nieodpłatnej dystrybucji produktów spożywczych. Żywność pozostawiana w lodówkach jestprzeznaczona dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia w tej formie. Poprzez tego typu działania miasto propaguje również ideę „foodsharingu”, zgodnie z którą mieszkańcy Krakowa nie marnują żywności, ale mają możliwość podzielenia się jedzeniem z potrzebującymi.

Gdzie znajdują się lodówki społeczne?

  • ul. Sas–Zubrzyckiego 10
  • ul. Sudolska 7a
  • os. Szkolne 20

 

Najczęściej do kosza trafia żywność, bo nie wiemy, co zrobić z zakupioną nadwyżką, gdy zbliża się jej termin przydatności do spożycia. Czasami zostało nam zbyt dużo jedzenia po rodzinnym spotkaniu lub po prostu zakupione produkty nie trafiły w nasz smak. Z tego powodu zamiast wyrzucać wciąż dobre jedzenie, możemy przekazać je innym. Do tego właśnie służą jadłodzielnie.

W przypadku pozostawiania jedzenia w lodówkach obowiązuje podstawowa zasada: dzielimy się produktami, które sami chcielibyśmy zjeść i otrzymać. W lodówce możemy zostawić warzywa, owoce, ciasta, opakowanie chleba, przetwory, a nawet słoik z zupą, której ugotowaliśmy zbyt dużo. Produkty własnego wyrobu należy dokładnie opisać: z czego się składają i kiedy zostały przygotowane. Nie zostawiamy natomiast surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, artykułów nadpsutych i alkoholu.

Wyrzucanie jedzenia to nie tylko marnowanie pieniędzy, ale także cennych zasobów planety. Do produkcji żywności niezbędna jest energia, woda i paliwo do transportu, a to wszystko generuje ślad węglowy. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa podaje, że marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych wyemitowanych na skutek działalności człowieka.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-26
Data aktualizacji: 2021-12-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź