Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku

3523 godziny – tyle łącznie przepracowali charytatywnie wolontariusze zgłoszeni do pierwszej edycji konkursu „Młodzieżowy Wolontariusz Roku”. We wtorek, 7 grudnia, podczas gali zorganizowanej z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu poznaliśmy laureatów konkursu, wyłonionych spośród 84 zgłoszeń.

Młodzieżowy Wolontariusz Roku 2021
Fot. materiały UMK

W Krakowie kilka tysięcy młodych ludzi jest wolontariuszami. To dla nich, a także dla tych, którzy chcą się zaangażować w działania charytatywne miasto organizuje Młodzieżowe Dni Wolontariatu i konkurs dla młodych wolontariuszy. Konkurs „Młodzieżowy Wolontariusz Roku” pozwala wyłonić oraz nagrodzić młodych, aktywnych wolontariuszy działających na terenie Krakowa. Zgodnie z regulaminem biorą w nim udział osoby w wieku 13-19 lat korzystające ze specjalnego Indeksu Wolontariusza.

Indeks to książeczka, w której wolontariusze z danej szkoły mogą dokumentować aktywność związaną z wolontariatem. Indeksy zostały rozesłane do szkół w 2020 r.  Trafiły do opiekunów szkolnych kół wolontariatu. Uczniowie zbierali w nich wpisy, na podstawie których miasto wyłoniło i nagrodziło najbardziej aktywnych krakowskich wolontariuszy.

Laureaci konkursu to grono młodych, wrażliwych ludzi, którzy obok swoich codziennych obowiązków znajdują też czas na pomaganie. Osoby, które zostały zgłoszone do konkursu, angażowały się w różnorodne działania. Młodzi wolontariusze między innymi: pomagali seniorom, współpracowali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, kwestowali na rzecz Hospicjum św. Łazarza, roznosili ciepłe posiłki potrzebującym, działali w ogniskach misyjnych, angażowali się w pracę w bibliotekach, a także w różne projekty skoncentrowane na pomaganiu (np. zbieranie zakrętek, zbiórka kalendarzy dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego), pomagali organizować sportowe przedsięwzięcia, uczyli języka polskiego osoby z Ukrainy, opiekowali się i pomagali zwierzętom.

Laureatów konkursu poznaliśmy podczas gali zorganizowanej z okazji trzeciej edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu. Zostali oni uhonorowani tytułami: „Młodzieżowy Wolontariusz Roku”, otrzymali także nagrody.

Krakowskimi Młodzieżowymi Wolontariuszami Roku zostali:

  • Emilia Jankowska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 124
  • Martyna Krasny – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego
  • Adam Marek – uczeń Zespołu Szkół Łączności
  • Marta Putkowska – uczennica X Liceum Ogólnokształcącego
  • Maciej Wymazała – uczeń XXIII Liceum Ogólnokształcącego.

‒ Zawsze bardzo się cieszę, kiedy mam okazję spotykać się z młodymi, zaangażowanymi ludźmi. Ich szczególna energia, inicjatywa, to co robią dla innych i to, że chcą działać, nie pozwalając sobie na bierność czy obojętność, są budujące i jednocześnie inspirujące. I mam nadzieję, że inspirują osoby w różnym wieku ‒ wszystkich, którzy widzą ich działania. Gratuluję, dziękuję i kibicuję laureatom, a także wszystkim uczestnikom konkursu i uczestnikom krakowskich Młodzieżowych Dni Wolontariatu oraz wszystkim młodym ludziom, którzy chcą pomagać i działać. Nasze miasto potrzebuje takiej energii i takich przykładów – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, który wręczył laureatom nagrody i spotkał się z uczestnikami 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu.

Młodzieżowe Dni Wolontariatu

Młodzieżowe Dni Wolontariatu to inicjatywa, która młodym, działającym charytatywnie krakowianom umożliwia wymianę doświadczeń, a także pokazuje, jak angażować się w wolontariat lokalny i uczy realizować inicjatywy społeczne. To także znakomita okazja do nawiązania nowych znajomości oraz poznania szerokiego wachlarza propozycji wolontariatu i działań w tym zakresie, które są realizowane w Krakowie.

Pierwsza edycja przedsięwzięcia odbyła się w grudniu 2019 roku. Na terenie miasta realizowane były wówczas spotkania, warsztaty oraz szkolenia umożliwiające młodym ludziom rozwijanie umiejętności interpersonalnych i pracę w grupie przy różnego rodzaju inicjatywach. W 2020 roku Młodzieżowe Dni Wolontariatu odbyły się w formule online. Wydarzenie pod nazwą „Wolontariusz nowych czasów” poprowadził znany dziennikarz i podróżnik Przemysław Kossakowski. Uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób młodzi ludzie mogą angażować się w wolontariat oraz jakie grupy społeczne najbardziej potrzebują pomocy.

Młodzi, wrażliwi, pomocni

Szkolne koła wolontariatu funkcjonują w ponad 90 krakowskich placówkach. Z informacji przesłanych do konkursu wynika, że w 47 szkołach podstawowych działa blisko 2000 młodych wolontariuszy powyżej 13 roku życia, w 13 liceach ogólnokształcących ponad 1000, w zespołach szkół ponad 1600, a w miejskich instytucjach kultury blisko pół tysiąca młodych ludzi działa charytatywnie. Inicjatywy, w które angażują się uczniowie, mają różnorodny charakter. Są to zarówno przedsięwzięcia realizowane w danej szkole, jak też uczestnictwo w wydarzeniach o skali miejskiej czy ogólnopolskiej.

Realizatorem Młodzieżowych Dni Wolontariatu oraz konkursu „Młodzieżowy Wolontariusz Roku”  jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, który prowadzi także facebookowy profil Młody Kraków 2.0 oraz specjalną odsłonę strony miasta poświęconą inicjatywom skierowanym do młodych ludzi mieszkających i/lub uczących się w Krakowie.

gala_1.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku materiały UMK
gala_2.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku materiały UMK
gala_3.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku materiały UMK
gala_4.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku materiały UMK
gala_1.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
gala_2.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
gala_3.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
gala_4.jpg-Znamy krakowskich Młodzieżowych Wolontariuszy Roku
pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-07
Data aktualizacji: 2021-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź