Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mieszkania wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi

Od stycznia 2020 r. MOPS świadczy usługi dla osób z kilkoma rodzajami niepełnosprawności w ramach projektu „Sami – Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi”.

Fot. pixabay.com

Adresatami projektu są pełnoletni mieszkańcy Krakowa, którzy ze względu na posiadaną niepełnosprawność sprzężoną mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu i podejmowaniu określonych ról społecznych. Od marca 2020 r. funkcjonuje już pierwsze mieszkanie przy ul. Ludwisarzy.

Mieszkanie wspomagane to miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość przygotowania się do prowadzenia samodzielnego życia. Mieszkańcy pod okiem specjalistów, uczestniczą w zajęciach i wykonują codzienne obowiązki – uczą się prowadzenia gospodarstwa domowego, przestrzegania higieny osobistej, zarządzania własnym budżetem, poruszania się środkami komunikacji miejskiej oraz załatwiania spraw w urzędach, prowadzenia zdrowego trybu życia, organizacji czasu wolnego. Mieszkańcy poza własnymi aktywnościami jak nauka czy praca, spędzają wspólnie czas. Dodatkowo biorą udział w wycieczkach integracyjnych. Czas udziału w projekcie wynosi od 3 tygodni do 6 miesięcy z możliwością jego przedłużenia. Wsparciem mogą zostać objęci również opiekunowie faktyczni uczestników. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Aktualnie realizowane są działania zmierzające do uruchomienia drugiego mieszkania wspomaganego treningowego przy ul. Tokarskiej.

Aby zostać uczestnikiem projektu „Sami – Dzielni!”, należy wypełnić formularz rekrutacyjny i dostarczyć dokumenty potwierdzające występowanie niepełnosprawności sprzężonej. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (ul. Józefińska 14, nr tel. 12 616 54 27, adres e-mail: do@mops.krakow.pl).

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-03
Data aktualizacji: 2022-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź