Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Linie rekreacyjne popularne wśród krakowian

W połowie października zakończył się sezon z liniami rekreacyjnymi i sezonowymi. Jeździły od początku maja, uruchamiane początkowo w słoneczne dni świąteczne, później także w soboty. Zainteresowanie krakowian przejazdami sukcesywnie rosło, największą popularnością cieszyły się linie nr 134 do Lasku Wolskiego oraz nr LR0 do Ojcowskiego Parku Narodowego. Łącznie w tym sezonie przewieziono 200 tys. pasażerów.

Linia rekreacyjna LR1
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Idea była prosta – zachęcenie mieszkańców do wyjścia z domu po wielomiesięcznym okresie pandemii i odkrywania atrakcji turystycznych w okolicach Krakowa.

Autobusem w przygodę

Uruchomienie linii rekreacyjnych i sezonowych było jednym z działań w ramach akcji „Kraków w formie”. W samym Krakowie i w jego okolicach znajduje się wiele miejsc chętnie odwiedzanych przez krakowian. Do większości z nich, zwłaszcza poza Krakowem, nie dało się dojechać publiczną komunikacją. Dzięki liniom rekreacyjnym miejsca te stały się dostępne dla osób, które nie posiadają samochodu bądź nie chcą z niego korzystać z powodu korków czy ograniczonej liczby miejsc parkingowych.

Puszcza Niepołomicka, Kryspinów, dolinki podkrakowskie

W pierwszej kolejności uruchomiono dodatkowe kursy linii nr 134 oraz linie nr 434 LR0, LR1 oraz LR8, które dowoziły mieszkańców Krakowa do Lasku Wolskiego, Ojcowa, Puszczy Niepołomickiej oraz dolinek podkrakowskich (m.in. Dolina Kobylańska czy Będkowska). Pod koniec czerwca uruchomiono linię nr LR2 do nowego kąpieliska w Przylasku Rusieckim, a także linie nr 352 do Kryspinowa oraz nr 427 i 497 na Bagry. Pod koniec lipca zaczęły jeździć także linie nr LR6 i LR9 na terenie gminy Krzeszowice wraz z wzajemnym honorowaniem biletów z pociągami spółki PolRegio.

Największą popularnością cieszyły się linie nr 134 do Lasku Wolskiego oraz nr LR0 do Ojcowskiego Parku Narodowego. Łącznie przez cały okres funkcjonowania linii rekreacyjnych i sezonowych przewieziono 200 tys. pasażerów. Ten wynik bardzo cieszy zwłaszcza, że zainteresowanie ofertą stopniowo rosło na przestrzeni miesięcy funkcjonowania linii.

– Mamy nadzieję, że dzięki liniom rekreacyjnym i sezonowym rozbudziliśmy w krakowianach ciekawość do odkrywania atrakcji które znajdują się w Krakowie i jego okolicach, a także że spędziliście miło czas na świeżym powietrzu i poprawiliście formę po miesiącach zamknięcia. Mamy także nadzieje, że wrócicie do naszych pojazdów także w przyszłym roku – mówią przedstawiciele Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-29
Data aktualizacji: 2021-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź