Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Poinformuj nas, jeśli zobaczysz barszcz Sosnowskiego

Podczas letnich wycieczek i spacerów w szczególności w pobliżu rzek, możemy spotkać wyjątkowo inwazyjną roślinę, jaką jest barszcz Sosnowskiego. Jak co roku miasto kontynuuje jego zwalczanie na terenie Krakowa.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Działania te realizowane są przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach programu "Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego”.

Jeżeli zobaczymy tę roślinę w na terenie miasta, informację o jej występowaniu należy zgłosić do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta pod nr 12 616 88 84 lub mailowo: ws.umk@um.krakow.pl

W ubiegłym roku barszcz Sosnowskiego zwalczano z powierzchni 0,93 ha, natomiast w bieżącym roku to teren 0,75 ha.

Przypominamy, iż na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego jako rośliny ekspansywnej. W przypadku terenów miejskich za usuwanie barszczu Sosnowskiego odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej.

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-12
Data aktualizacji: 2021-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat