Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków w czołówce zaszczepionych miast

Blisko 460 tys. osób, czyli 59 proc. wszystkich mieszkańców Krakowa, zostało już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki na COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli podwójną dawką jest 45 proc. krakowian.

Fot. pixabay.com

W grupie 70+ wyszczepionych jest blisko 90 tysięcy osób (ponad 80 proc.). Dobre statystyki są także w młodszych grupach wiekowych: 60-69 – 70 proc., 40-59 – 66 proc. oraz 20-39 – 67 proc. Najmniej zaszczepionych jest wśród dzieci i młodzieży od 12-19 roku życia - to zaledwie 37 proc.. Chociaż w okresie wakacyjnym znacząco spadła liczba zachorowań, nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach nie będzie kolejnej fali pandemii.

Nadal liderem szczepień pozostaje Warszawa, w której zaszczepionych pełną dawką jest już ponad 50 proc. osób.

Aby przyspieszyć proces szczepień, w Krakowie rozpoczęła się wakacyjna, plenerowa akcja szczepień. W każdy letni weekend wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 w specjalnie tworzonych punktach. Pierwsza okazja odbyła się 3 i 4 lipca, na Małym Rynku. W akcji szczepień mogą uczestniczyć osoby dorosłe, posiadające e-skierowanie. Na szczepienie nie trzeba się rejestrować – wystarczy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem lub zgłosić się z uzupełnionym kwestionariuszem za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Szczepienia wykonywać będą wyłącznie osoby wyspecjalizowane i uprawnione, a przed dokonaniem szczepienia pacjent przejdzie standardową kwalifikację.

Harmonogram akcji #KrakówSzczepi, tj. kolejne miejsca i terminy szczepień podawane będą na bieżąco i uzależnione są od dostępności szczepionek.

Gorąco zachęcamy wszystkich krakowian do szczepienia. Apelujemy do rodziców, aby w trakcie wakacji zapisywali również swoje dzieci, co pozwoli uchronić przed kolejnymi zachorowaniami w nowym roku szkolnym.

 

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-02
Data aktualizacji: 2021-07-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź