Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ulice pełne muzyki i trzy dni z Wesołą

„Wianki – Uliczne granie”, czyli krakowscy muzycy opanowują miasto. Już 26 czerwca ulice Powiśle i Nadwiślańska przy kładce ojca Bernatka, plac Szczepański oraz nowohucka aleja Róż wypełnią się muzyką. W ten sam weekend (25-27 czerwca) pod hasłem „Jestem Wesoła” nastąpi inauguracja nowej kulturalnej przestrzeni na mapie miasta. Uświetnią ją występy najważniejszych artystów polskiej alternatywy, takich jak Baasch, Błoto, Kacha Kowalczyk czy Bastarda & João de Sousa.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

Koncerty „Wianków – Święta Muzyki” odbędą się w sierpniu w ramach „Kraków Culture Summer”, a czerwcowe „Wianki – Uliczne granie” będzie naturalnym preludium do tego wydarzenia. W czterech charakterystycznych punktach Krakowa zabrzmi muzyka na żywo, którą zaprezentują lokalni twórcy.

Na placu Szczepańskim rozgości się „Scena Rozrywkowa”, a zaprezentują się na niej trzy zespoły. Pierwszy z nich, YOY [Why Oh Why?!], to oniryczny duet Joanny Markowskiej i Szymona Wyrembaka, który wokalne harmonie i surowy dźwięk gitary przyprawia elektronicznymi samplami. Po YOY przyjdzie czas na Ethana Smitha i Mojżesza Tworzydłę, którzy łączą brzmienie gitary z instrumentami dętymi, sięgając do popowych i jazzowych klasyków. „Wianki – Uliczne granie” na placu Szczepańskim zakończą Julia Mii i Witold Niedojadło – akustyczny duet z Krakowa znany m.in z programu „Must Be the Music” i debiutanckiej płyty „To ja, księżyc”, prezentujący mieszankę alternatywy, popu i elektroniki. Z kolei na Powiśle zapraszamy wszystkich fanów tanecznej elektroniki. Tamtejszą sceną rządzić będzie Charlie i Kinzo Chrome – didżejski duet specjalizujący się m.in. w italo disco, klasycznym electro czy brzmieniach acidu. W strefie przy Powiślu 11 nie zabraknie także tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wianek oraz warsztatów z plecenia wianków.

Na ulicy Nadwiślańskiej, tuż przy kładce ojca Bernatka, rytm wybiją znakomici perkusiści. Pierwszym z nich będzie przedstawiciel młodego pokolenia Ziemowit Gołojuch, który zagra na wibrafonie i hangu. Oprócz niego w Podgórzu wystąpią również Benjamin Mbeda Ndege, dla którego punktem wyjścia do improwizacji na zestawie perkusyjnym będzie… obserwacja otoczenia, a także Filip Krzysztoporski, ceniony na polskiej i europejskiej scenie perkusjonalista specjalizujący się w muzyce brazylijskiej.

„Uliczne granie” zagości również w sercu Nowej Huty. Na Scenie Folkowej w alei Róż zagrają duet WSPAK, Kapela ŁemkowskaMuzyka Karpat oraz polsko-słowackie trio Folklezz, wykonujące tradycyjne pieśni z różnych regionów Słowacji oraz melodie żydowskie w autorskich opracowaniach.

Ostatni weekend czerwca to także inauguracja nowej przestrzeni rozrywkowej na mapie Krakowa. Od 25 do 27 czerwca na Wesołej odbędzie się wydarzenie muzyczne wpisujące się w „Uliczne granie”. W piątek zagrają Daniel Szlajnda & Katarina Gryvul, Bastarda & João de Sousa oraz jazzowa formacja Błoto. Sobotni wieczór nawiąże do oryginalnej koncepcji Wianków – nad Wisłą odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wianek, a artyści na Wesołej odwołają się do rytuałów, słowiańskości oraz feminizmu. Wieczór otworzy queerowa artystka Mala Herba, po niej zagra legenda rodzimego folku, czyli grupa Księżyc, a granie zwieńczy Baasch, piosenkarz i producent, który powoli wyrasta na jedną z najbardziej kreatywnych postaci w polskiej muzyce alternatywnej.

W niedzielę do powitania Wesołej dołączy koalicja lokalnych festiwali: Najedzeni Fest, Targi Dizajnu KUP SE, Hau Hau moda dla psów, festiwal Targi Vintage i Retro Kogel Mogel, targi roślinne i wnętrzarskie. Jeszcze przed południem wydarzenie otworzy Young Majli, czyli Marta Malinowska z Radia 357. Po niej wystąpią: jedna z młodzieżowych idolek, Kacha Kowalczyk, wokalistka popularnego zespołu Coals, która znakomicie radzi sobie również za konsoletą, oraz Semprey – młody producent muzyki elektronicznej, który łączy południowoamerykańskie naleciałości z brzmieniami… kaszubskiego burczybasu. Gwiazdą wieczoru będzie duet Lua Preta, który w formule hybrydowej (połączenie setu didżejskiego i koncertu) zaprezentuje rytmy Angoli, skąd pochodzi wokalistka Luzia Avelino.

Wianki - Uliczne granie

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej wianki.krakow.pl oraz na profilu Wianków na Facebooku.

Na „Wianki – Uliczne granie” oraz wydarzenie „Jestem Wesoła” zapraszają KBF oraz Miasto Kraków. Partnerem wydarzenia jest Factory Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-11
Data aktualizacji: 2021-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat