Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dwa krakowskie parki z tytułem Lidera Małopolski 2020

Już po raz 21. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało tytuły Lidera Małopolski. W dziesiątce najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych w Małopolsce w 2020 roku znalazły się dwie zielone inwestycje z Krakowa: zrewitalizowany park Jerzmanowskich oraz nowy park w Czyżynach, na osiedlu Avia.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl
Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Park Jerzmanowskich

Park Jerzmanowskich w Prokocimiu – a właściwie zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich – liczy 7 ha i jest wpisany do rejestru zabytków. Jego rewitalizacja prowadzona więc była pod nadzorem konserwatorskim. Zakończyła się jesienią 2020 r. i kosztowała 14 mln zł.

Alejki parkowe zostały wyremontowane, zamontowano także nowe oświetlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę. W parku znajdują się place zabaw dla dzieci oraz plenerowa siłownia. Atrakcją są dwie fontanny – ta zdemontowana przed laty z płyty Rynku Głównego, wykonana według projektu prof. Wiktora Zina, oraz wyremontowana okrągła fontanna wykonana jeszcze za czasów Jerzmanowskich.

W czasie prac rewitalizacyjnych istniejąca zieleń traktowana była ze szczególną ostrożnością – na terenie parku rośnie bowiem wiele starych drzew, w tym chronione prawem pomniki przyrody. Do historycznego drzewostanu dosadzono łącznie 220 nowych drzew. Posadzono też ponad 8 tys. krzewów. Pojawiło się ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat, jak i w formie specjalnej rabaty, zaznaczającej ślad dawnej młynówki.

Sprawdź, co zakwitnie w parku Jerzmanowskich na wiosnę

Park w Czyżynach

W 2020 r. oddano do użytku nowy park w Czyżynach, w rejonie ulicy Stella-Sawickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego Avia. W 2016 r. mieszkańcy zgłosili projekt parku do budżetu obywatelskiego Krakowa, a potem uzyskali potrzebne do jego realizacji głosy. Prace budowlane ruszyły w maju 2019 r. i trwały ponad rok. Całkowity koszt inwestycji to 10,9 mln zł. Dzięki niej w silnie zabudowanym rejonie powstała ciekawa enklawa zieleni.

Posadzono tu 252 duże drzewa oraz prawie 14 tys. różnych roślin. Serce parku to urządzenia rekreacyjne dla każdej grupy wiekowej. Maluchy mają plac zabaw, młodzież – wall-holl, czyli pierwszy w Krakowie pionowy plac zabaw w formie dwuwarstwowej ściany z rozmieszczonymi wewnątrz licznymi pomostami do zabawy, ścianką wspinaczkową i zewnętrzną zjeżdżalnią dla dzieci, a dorośli – boisko do gry w koszykówkę, bulodrom oraz siłownię. Z myślą o młodych sportowcach stworzono czyżyński parkour – zaprojektowany przez specjalistów, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Zobacz, jak prezentuje się park w Czyżynach

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-19
Data aktualizacji: 2021-03-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat