Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowa szkoła na Klinach już założona, ma numer 14

17 lutego podczas sesji Rada Miasta Krakowa jednogłośnie podjęła uchwałę będącą aktem założycielskim nowej szkoły podstawowej na osiedlu Kliny wraz z przygotowanym dla niej statutem. Budowa obiektu przy ulicy Bartla 29, realizowana przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie, weszła już w etap końcowy. Oddanie szkoły do użytku zaplanowano na koniec tegorocznych wakacji.

Fot. mcoo.krakow.pl
mcoo.krakow.pl

Procedura założenia szkoły samorządowej wymaga przygotowania aktu założycielskiego, a także opracowania statutu dla nowo tworzonej placówki. Zgodnie z prawem, akt założycielski i dołączony do niego statut przybierają formę uchwały podejmowanej przez radę gminy (miasta). W akcie określa się typ szkoły, jej nazwę (w tym numer porządkowy) oraz siedzibę. Niezbędnym elementem treści aktu – w przypadku szkół podstawowych – jest oznaczenie zasięgu terytorialnego (obwodu) szkoły. Ponadto organ założycielski nadaje szkole pierwszy statut.

Aby tym formalnościom stało się zadość, 17 lutego radni przeprowadzili dwa czytania oraz głosowanie projektu uchwały dotyczącej założenia z dniem 1 września 2021 r. Szkoły Podstawowej nr 14 z siedzibą przy ulicy prof. Wojciecha Marii Bartla 29. Uchwała, wraz ze statutem nowej placówki, została jednogłośnia przyjęta. Powołanie nowej szkoły na osiedlu Kliny jest odpowiedzią miasta na potrzeby edukacyjne  występujące w tym rejonie.

Szkoła dla ok. 600 uczniów

Szkoła przy ul. Bartla zapewni naukę w systemie jednozmianowym dla około 600 uczniów. Bazę dydaktyczną stanowić będą 24 sale lekcyjne, w tym pracownie (chemiczna, fizyczna i informatyczna), świetlica, biblioteka z czytelnią, sala gimnastyczna, jadalnia oraz pomieszczenia administracyjne i techniczne. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na działce, gdzie mieści się budynek szkoły, wykonane zostanie boisko sportowe o minimalnych wymiarach 20 x 40 m. W północnej i zachodniej części działki powstanie układ komunikacyjny, wraz z 29 miejscami postojowymi.

Mimo pandemii, prace przy budowie szkoły podstawowej na osiedlu Kliny idą zgodnie z harmonogramem. Inwestycję realizuje Miejskie Centrum Obsługi Oświaty, a wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud SA. Wprawdzie w umowie zawartej w 2018 r., jako termin zakończenia prac ustalono połowę października 2021 r., wykonawca deklaruje, że szkoła będzie gotowa przed pierwszym dzwonkiem roku szkolnego 2021/2022.

Ostatnie miesiące prac budowlanych

Przed ekipą budowlaną jeszcze ostatnie miesiące prac. Wykonano już tynki wewnętrzne, kończą się też roboty z zakresu instalacji podposadzkowych oraz wylewek. Gotowe są też główne ciągi instalacji wentylacji, na ukończeniu są prace w zakresie instalacji sanitarnych. W toku jest wykonywanie gładzi gipsowych i zabudów pionów instalacyjnych, a to już ostatni etap przed malowaniem sal. Równolegle trwają prace związane z zagospodarowaniem otoczenia budynku, a także wykonaniem termoizolacji.

Obecnie wszystkie zewnętrzne ściany szkoły mają już okładziny ze styropianu, co zapobiega wyziębieniu budynku i pozwala utrzymać ciągłość prac wewnątrz, mimo wahań temperatury. Rozpoczęły się też prace na elewacji budynku związane z ociepleniem oraz wyprawami elewacyjnymi. Przystąpiono do wykonywania konstrukcji sufitów podwieszanych, montażu opraw oświetlenia oraz wykonania wypraw wykończeniowych ścian i posadzek w sanitariatach. Wkrótce rozpocznie się montaż balustrad, stolarki wewnętrznej, podłóg sportowych i armatury sanitarnej.

Nowa szkoła podstawowa na Klinach to największa samorządowa inwestycja w tej części Krakowa. Jej koszt sięga 42,6 mln zł (bez wyposażenia). Budowa jest w całości finansowana z budżetu miasta.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-16
Data aktualizacji: 2021-03-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat