Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wigilia dla potrzebujących w tym roku w innej formule

24 wigilia Jana Kościuszki dla osób bezdomnych i potrzebujących, zorganizowana we współpracy z MOPS oraz Fundacją im. Brata Alberta, w tym roku została przeprowadzona w formie konwoju samochodowego. Paczki z artykułami spożywczymi i posiłkami dostarczono do noclegowni i instytucji wspierających osoby potrzebujące.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Bogusław Świerzowski / kraków.pl

– W czasie świątecznym, kiedy tak ważna jest więź z drugim człowiekiem i możliwość kontaktu, dotkliwie i boleśnie odczuwamy wyjątkowość obecnej sytuacji. Organizowana od 24 lat Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to tradycja, którą zaszczepił naszemu miastu pan Jan Kościuszko i która wpisała się w kalendarz tych działań, które są szczególnie skoncentrowane na bliskości z drugim człowiekiem, a zwłaszcza z osobami potrzebującymi. Dla naszego miasta ten czas jest niezwykle trudny, mocno odczuwamy fakt, że mieszkańcy z którymi właśnie w tych dniach staraliśmy się pozostawać w bliskich relacjach, są od nas oddzieleni przez pandemię. Dlatego tym bardziej doceniamy organizację tegorocznej Wigilii, która odbędzie się mimo obecnych tak trudnych warunków – stwierdził Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, dziękując w imieniu władz miasta organizatorom przedsięwzięcia objętego honorowym patronatem prezydenta Krakowa.

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących została przeprowadzona w formie samochodowego konwoju. W niedzielę, 20 grudnia, o godzinie 9.00 z Rynku Głównego organizatorzy wyruszyli do noclegowni i instytucji wspierających osoby potrzebujące, by przekazać im świąteczne paczki z artykułami spożywczymi i gotowymi posiłkami. Będzie je można zjeść na miejscu, ale też odgrzać w późniejszym czasie.

 

– W tym roku po raz pierwszy w 24-letniej historii naszych Wigilii, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, na krakowskim rynku nie stanie wigilijny stół. Niemożliwe jest przyjęcie potrzebujących na Rynku Głównym i wspólne spotkanie przy stole, więc wyjątkowo to Wigilia przyjedzie do potrzebujących. Dzięki naszym staraniom i wsparciu partnerów, przygotujemy kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i rozwieziemy je do wskazanych miejsc, rekomendowanych przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji im. Brata Alberta oraz krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Cieszę się, że pomimo wielu przeciwności, jakie w tym roku nas spotykają, nadal możemy i potrafimy dzielić się z tymi, których los dotyka jeszcze mocniej – podkreśla Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii.

Lista miejsc, które zostały odwiedzone przez wolontariuszy, przygotowano w ścisłej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Fundacją im. Brata Alberta – organizacjami, które doskonale znają trudności, z jakimi mierzą się osoby potrzebujące oraz osoby będące w kryzysie bezdomności.

Na liście miejsc, do których trafiły świąteczne paczki znalazły się między innymi noclegownie, schroniska, domy pomocy społecznej, mieszkania chronione, hospicjum, miejsca prowadzone przez siostry zakonne i zakonników, a także podopieczni inicjatyw, takich jak Dzieło Pomocy św. Ojca Pio czy Zupa na Plantach.

 

Tradycja świątecznego pomagania

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to już lokalna tradycja. Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków, nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy. Inicjatywa pokazuje też skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.

Razem można więcej

Tegoroczna Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to wspólne dzieło Jana Kościuszki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Fundacji im. Brata Alberta, partnerów i ludzi dobrej woli, których łączy chęć niesienia pomocy. Organizatorem Wigilii od ponad dwudziestu lat jest Grupa Kościuszko M2B i należące do niej restauracje - „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”. Wydarzenie wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel SA, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna oraz Piekarnia Cukiernia Awiteks. W organizację przedsięwzięcia angażują się również wolontariusze.

Różne formy świątecznej pomocy w Krakowie

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to jedna z inicjatywnych, z których korzystają w grudniu krakowianie potrzebujący pomocy. Jak co roku miasto w okresie świąt Bożego Narodzenia pamięta o osobach samotnych, starszych, w kryzysie bezdomności oraz potrzebujących.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie każdego roku realizował i angażował się w różne inicjatywy świąteczno-wigilijne dla tych grup mieszkańców. W tym roku, z uwagi na stan pandemii, nie mogą się odbyć tradycyjne spotkania wigilijne. Formuła świątecznej pomocy musiała ulec zmianie tak, aby sprostać obowiązującym przepisom dotyczącym reżimu sanitarnego, a przede wszystkim zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomocy.

W ramach podejmowanych działań, finansowanych ze środków rad dzielnic, rodzinom i osobom samotnym zamieszkałym na terenie dzielnic: V, VI i VII,VIII, X, XIII i XVIII, będą przekazywane paczki z żywnością długoterminową oraz potrawami świątecznymi. Zmianie ulegnie także formuła corocznej Wigilii dla osób bezdomnych organizowanej przez Caritas, a dofinansowanej przez miasto. W tym roku osoby w kryzysie bezdomności otrzymają paczki z żywnością. W ramach natomiast projektu „Dzielmy się dobrym słowem w atmosferze Bożego Narodzenia”, do osób starszych zamieszkałych na terenie dzielnic XI i XIII trafią karty świąteczne wraz z życzeniami przygotowane przez przedszkolaków.

Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
Wigilia dla potrzebujących
pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-20
Data aktualizacji: 2020-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat