Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Radni zdecydowali o stawkach za bilety komunikacji miejskiej

Miejscy radni przegłosowali zmiany w taryfie cen biletów za korzystanie z transportu publicznego. Zaproponowana przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zmiana nie spotkała się z przychylnością radnych. Zmiany wejdą w życie od lutego 2021 r.

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl
Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Zgodnie z przegłosowanymi zmianami, w taryfie biletowej za 20 minut podróży tramwajem lub autobusem zapłacimy 4 zł, za 60 minut – 6 zł, z kolei za 90 minut cena biletu wyniesie 8 zł.

Utrzymany zostanie miesięczny bilet na jedną linię w cenie 54 zł dla mieszkańców, a 80 zł dla osób bez Karty Krakowskiej.

Z kolei bilet miesięczny z Kartą Krakowską na wszystkie linie będzie kosztował 80 zł. Dla osób niepłacących podatków w Krakowie jego cena wyniesie 148 zł.

Nowością jest bilet półroczny, który będzie można kupić w cenie 420 zł (za pierwsze pięć miesięcy opłata wynosiłaby po 80 zł, szósty miesiąc kosztowałby 20 zł).

Przypomnijmy, że założeniem zmian w stawkach za bilety zaproponowanych przez miasto było zrównoważenie wpływów finansowych komunikacji. Mniej więcej 50 proc. kosztów jej funkcjonowania miały pokrywać pieniądze pochodzące z kupionych przez mieszkańców biletów, drugą połowę pokrywałby budżet miasta.

Taką sytuację gwarantowały rozwiązania przeanalizowane i zaproponowane przez Zarząd Transportu Publicznego. Zgodnie z nimi, za bilet 20-minutowy mielibyśmy płacić 4 zł, 60-minutowy – 6,60 zł, a 90-minutowy – 8 zł. W przypadku biletów okresowych zlikwidowane zostałyby te na jedną i dwie linie. Normalny bilet miesięczny na wszystkie linie bez Karty Krakowskiej – zgodnie z wcześniejszymi założeniami miasta – miał kosztować 148 zł, z Kartą Krakowską – 96 zł.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat