Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

60. Krakowski Festiwal Filmowy ruszył

Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbywają się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.

Fot. materiały prasowe

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Leszek Możdżer.

Festiwal otworzył dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji „Fokus na Danię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Będą to: „xABo: ksiądz Boniecki”, „Efekt motylka”, „Tygrysice menopauzy”, „Guczo. Notatki z życia”, „Moja bezsenna ciemność”.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych „Docs+science. Ziemia niczyja”. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne, autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów, zobaczymy w ramach „Panoramy polskiego dokumentu”. „Kids&Youth – kino dla młodych” to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu „Opowieści ze świata. Świat kobiet” oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu „Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą”.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Wydarzenia w ramach KFF Industry również odbędą się online. W programie już po raz szósty znajdzie się m.in. jedna z sesji „Doc Lab Poland”, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Rekomenduje także do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w całości w sieci. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl. Warto też dołączyć do wirtualnej grupy na Facebooku, gdzie można podzielić się opiniami i wrażeniami, tam też będą dostępne dodatkowe materiały.

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się online od 31 maja do 7 czerwca 2020.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-05-31
Data aktualizacji: 2020-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź