Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ponad 20 tys. przyłbic medycznych powstało w AGH

Ponad 20 tysięcy zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji – takim wynikiem kończy się akcja „Przyłbica dla Medyka AGH” w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studenci i pracownicy uczelni przez blisko dwa miesiące produkowali i składali sprzęt ochronny dla służby zdrowia, straży, policji i służb miejskich. 

Fot. Maciej Talar KSAF AGH
Maciej Talar KSAF AGH

Sukces produkcji przyłbic był możliwy dzięki pracy wolontariuszy. W inicjatywę włączyło się ponad 100 studentów oraz ich opiekunów – pracowników uczelni. Druk i montaż sprzętu odbywały się w trybie zmiennym, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

W ramach produkcji przyłbic na terenie AGH zostały uruchomione 43 drukarki 3D. Warto dodać, że ponad 100 osób prywatnych dołączyło do akcji „Przyłbica w koronie”. Dzięki zaangażowaniu dodatkowych osób i blisko trzydziestu firm udało się pozyskać elementy niezbędne do montażu i osiągnąć tak imponujący wynik.

Przyłbice, które powstały w AGH trafiły do ponad 200 różnych instytucji w 72 miastach południowej Polski, m.in. do Tarnowa, Nowego Sącza, Jasła, Staszowa, Skarżyska-Kamiennej, Raciborza, Katowic, Gliwic, Bielska Białej, Zakopanego czy Krynicy.

W samym Krakowie ośrodki otrzymały 13778 przyłbic, z czego najwięcej trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego (ok. 2400 sztuk) czy do Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera (1275 sztuk). Nasi pracownicy i studenci zaopatrzyli także między innymi Centrum Krwiodawstwa, Centrum Onkologii, Domy Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż, Caritas, przychodnie rejonowe, pogotowia, sanepidy czy ochotnicze straże pożarne.

Jednocześnie grupa z AGH drukuje adaptery do masek pełnotwarzowych. Dzięki tym dodatkowym elementom maski mogą być wyposażone w filtry antywirusowe i służyć jako wysoce skuteczny sprzęt ochronny dla personelu medycznego. Krakowskie pogotowie otrzyma łącznie 250 tego rodzaju masek.

W piątek, 8 maja wolontariusze z AGH złożyli ostatnie sztuki przyłbic. Jeśli jednak zapotrzebowanie na sprzęt znów się pojawi, uczelnia jest gotowa wznowić produkcję i wesprzeć pracowników służby zdrowia.

Akcję „Przyłbica dla Medyka AGH” wciąż można wspomóc w ramach internetowej zbiórki. Zgromadzone fundusze przeznaczane są m.in. na materiał do drukarek 3D oraz niezbędne do pracy środki bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć się na stronie internetowej zbiórki.

Podsumowanie akcji oraz słowa podziękowania ze strony rektora AGH prof. Tadeusza Słomki dla wszystkich zaangażowanych osób można znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat