Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Masz chwilę? Zajrzyj do (e)muzeów

Krakowskie muzea pozostają zamknięte dla odwiedzających, ale nie zawiesiły swojej działalności. W sieci udostępniają zbiory, opowiadają o swojej pracy, a także proponują różnego rodzaju warsztaty i ciekawe akcje – wszystko oczywiście zgodnie z założeniami #zostańwdomu. Masz chwilę? – sprawdź internetową ofertę krakowskich muzeów.

Fot. Jan Graczyński

Muzeum Krakowa zaprasza do przeglądania zbiorów zawartych w Cyfrowym Thesaurusie, gdzie znajdują się eksponaty z trzech bogatych muzealnych kolekcji obejmujących starą fotografię krakowską, zbiory teatralne i zbiory graficzne. Muzeum przygotowało filmy, wykłady, opowieści, a nawet bajki. Dodatkowo Muzeum zachęca do włączenia się w akcję #zostanwdomuopowiedzkrakow i opowiadania o Krakowie, a także zbierania historii i pamiątek dokumentujących obecny czas pandemii. Więcej informacji o akcji tutaj, a tu można znaleźć linki do internetowych kanałów Muzeum Krakowa.

W katalogu on-line Muzeum Fotografii w Krakowie znajdziemy prawie 60 tysięcy zdigitalizowanych obiektów. Katalog zawiera zarówno zdjęcia historyczne, jak też fotosy z planów filmowych, kolekcje sztuki współczesnej i kolekcje tematyczne. Na czas pandemii muzeum zaprasza do włączenia się w akcję #zostańwdomuzMuFo.

Muzeum Armii Krajowej zaprasza do oglądania filmów i słuchania podcastów z serii #zostań w domu z #MueumAK, publikowanych regularnie na stronie internetowej i profilach muzeum w mediach społecznościowych.

Muzeum Inżynierii Miejskiej przygotowało kilka inicjatyw. W ramach akcji #OdkrywajzMiM, proponuje proste doświadczenia, które każde dziecko może wykonać w domu. #OdkryciaTechniki to ciekawostki i informacje dotyczące zbiorów MiM oraz odkryć z zakresu techniki i technologii, #Futuronauci to informacje o tym, co zainteresowało załogę statku z przyszłości (nawiązujące do wystawy pod tym samym tytułem). W ramach #SoundsofChanges muzealnicy z sześciu europejskich krajów, w tym przedstawiciele MiM, nagrali dźwięki  zabytkowych urządzeń, miejsc pracy i współczesnych pejzaży dźwiękowych. Wśród propozycji MiM jest też akcja #PokolorujMiM – kolorowanki i niespodzianki, które mogą umilić czas dzieciom.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK w czasie zamknięcia dla zwiedzających funkcjonuje jako #MOCAKonline. Na internetowej stronie muzeum znajdziemy e-galerię, weźmiemy udział w wirtualnym zwiedzaniu archiwalnych wystaw, a także przeczytamy artykuły z archiwalnych numerów „MOCAK Forum”. Dla pobudzenia kreatywności młodszych i starszych muzeum poleca zadania edukacyjne oraz zeszyty „Twórcza Kolekcja”. Inspirujące treści poświęcone sztuce współczesnej publikowane są codziennie w mediach społecznościowych - na profilach muzeum w serwisach: YouTube, Instagram, Facebook i Twitter.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki przeniosła część działań wystawienniczych i edukacyjnych do sieci. Na stronie internetowej galerii oraz na profilach w mediach społecznościowych codziennie publikowane są treści poświęcone sztuce współczesnej, a także konkursy i materiały edukacyjne. W kolekcji Bunkra Sztuki znajduje się 400 prac między innymi Jadwigi Sawickiej, Wilhelma Sasnala, Bartosza Kokosińskiego, Małgorzaty Markiewicz, Bogusława Bachorczyka, Anny Zaradny - można je obejrzeć tutaj. Na czas epidemii została także przygotowana akcja „Bunkier zza kulis”, w ramach której pracownicy Bunkra powiadają o swojej pracy i wyjaśniają proces powstawania wystaw.

Zamek Królewski na Wawelu w ramach swojej odsłony akcji #zostańwdomu oferuje wirtualne zwiedzanie Kolekcji Lankorońskich oraz sal Zamku. Wawel zaprasza także na blog edukacyjny, a użytkowników Facebooka zachęca do śledzenia akcji #przezdziurkęodklucza.

Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje dzieła ze swojej kolekcji w wersji on-line, a także wirtualny spacer po swoich oddziałach. Muzeum przygotowało także cykl wideoesejów publikowanych w mediach społecznościowych. Wideoeseje poświęcone są twórczości artystów i artystek, których dzieła należą do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i dostępne są na stronie zbiory.mnk.pl. Muzealne wideoeseje to wirtualna podróż po najpopularniejszych dziełach w polskiej sztuce z początku XX w.

Nie wychodząc z domu, możemy również odwiedzać Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie znajdziemy ponad 1000 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów. Znajdziemy tu eksponaty w formie 3D i 2D, poświęcone im teksty, materiały audio przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących oraz nagrania w technice audiodeskrypcji.

Szczegółowe informacje o ofercie poszczególnych muzeów można znaleźć na ich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych, gdzie działają bardzo aktywnie. A zatem #zostańwdomu i odwiedzaj krakowskie muzea w sieci.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-15
Data aktualizacji: 2020-04-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź