Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ostatni dzień aby zapłacić PIT w Krakowie

W tym roku, ze względu na szczególną sytuację związaną z epidemią, dostaliśmy dodatkowy miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Złożenie PIT i zapłata podatku do 31 maja nie będzie się wiązały z sankcjami ze strony administracji skarbowej. To szansa, by przyłączyć się do grona krakowskich podatników i wspomóc miejski budżet w tak trudnym dla niego okresie.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

Każdy nowy podatnik to realny zastrzyk finansowy dla miasta (średnio ok. 2750 zł), a co za tym większe środki na jego dalszy rozwój. W tym roku, przez epidemię wywołaną koronawirusem nasze miasto może stracić nawet 1 mld zł, dlatego potrzebne są oszczędności. Podatek dochodowy to blisko 30 proc. dochodów Krakowa. Pomóc zatem może każdy, kto mieszka pod Wawelem, ale jeszcze płaci podatki gdzie indziej. Kraków przypomina o tym w specjalnej akcji informacyjnej już dziewiąty raz.

Warto pamiętać, że miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tylko mieszkać i w prosty sposób dokonać zmiany urzędu skarbowego. W Krakowie tych jest sześć, a wybór właściwego zależy od adresu zamieszkania.

Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, należy w okresie rozliczeń podatkowych – czyli właśnie teraz – należy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Wypełnienie formularza jest proste – trzeba podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku. Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Każdy, kto rozliczy się z podatku w Krakowie zyska nie tylko swój własny wkład w sfinansowanie miejskich zakupów czy inwestycji, ale także będzie miał możliwość wystąpienia o Kartę Krakowską. Ta sprawi, że jej posiadacz zaoszczędzi na wydatkach w swoim domowym budżecie, bo mniej zapłaci za bilet okresowy na komunikację miejską czy ofertę instytucji kultury.

Występując o KK na podstawie PIT musisz przedstawić dokument potwierdzający rozliczenie podatku za rok poprzedni, w krakowskim urzędzie skarbowym i z krakowskim adresem zamieszkania. Może to być:

  • pierwsza strona PIT opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
  • pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Więcej informacji o tym, jak wyrobić kartę z Lajkonikiem, znajdziesz na stronie internetowej kk.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat