Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wpływ smogu na zdrowie

Tysiące różnych substancji wdychanych jest razem z powietrzem. O tym jak bardzo smog i zanieczyszczenia wpływają na chorobowość i śmiertelność mieszkańców Polski mowa była podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jak mówiła przewodnicząca Komisji Anna Prokop-Staszecka, oddychać powinniśmy powietrzem złożonym z tlenu, azotu i dwutlenku węgla, zamiast tego wdychamy tysiące różnych substancji. Radna tłumaczyła uczestnikom Komisji, dlaczego tak się dzieje. Wystarczy, że pójdziemy na spacer i ktoś obok nas będzie szurał butami. To wystarczy, żeby pył zawierający setki różnych związków dostawał się do płuc, krtani czy innych dróg oddechowych. Jeszcze gorzej, gdy na tym spacerze będziemy przechodzić obok remontowanego domu, w którym np. ktoś burzy jakąś zewnętrzną ścianę. To wszystko – podkreślała radna – ma wpływ na naszą długowieczność, a także na chorobowość.

Tak samo jest ze smogiem. Jak się okazuje, badania udowadniają że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów PM 2,5 i PM 10 ludzie częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Co więcej, na tych obszarach liczba dzieci z astmą jest dużo wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej.

I to właśnie dzieci są szczególnie podatne na wpływ zanieczyszczeń. Kolejnymi grupami o zwiększonym ryzyku są osoby z istniejącymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, z cukrzycą, otyłością oraz ludzie starsi. Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze zwiększoną umieralnością i skróceniem oczekiwanej długości życia, nawet przy stosunkowo niskich stężeniach zanieczyszczeń.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-01-24
Data aktualizacji: 2020-01-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź