Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Chodźże po Krakowie” dla zdrowia, przyjemności i oszczędności czasu

Kraków jest obecnie miastem, gdzie najwięcej ludzi w Polsce porusza się po mieście pieszo. A mimo to chcemy do tego zachęcić kolejnych. Dla zdrowia, dla przyjemności, a czasem dla oszczędności czasu. Ruszyła kampania „Chodźże po Krakowie”, która została przygotowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Nasze miasto ze względu na ruch turystyczny jak i układ urbanistyczny jest miejscem, gdzie bardzo wiele ludzi porusza się po prostu pieszo. Atrakcje znajdują się stosunkowo blisko siebie – nadal w większości dzielnic śródmieścia do sklepu, fryzjera czy nawet do pracy opłaca się pójść.

Według ostatnich danych 29 proc. wszystkich podróży po mieście wykonywana jest na nogach. Około 5 proc. rowerem. Reszta komunikacją miejską (ok. 34 proc.) lub samochodem (ok. 29 proc.). Pozostałe sposoby to na razie margines.

Chodźże po Krakowie

Zachęcamy jeszcze więcej z Was

Zdecydowaliśmy się pokazać, że naprawdę warto chodzić po mieście pieszo. Ze względu na rodzaj zabudowy Śródmieścia, odległości między pewnymi punktami wydają się spore - dlatego decydujemy się na samochód lub komunikację zbiorową. Na pewnych odcinkach ten drugi wybór rzadko jest oszczędnością czasu.

Przejście z rejonu placu Inwalidów pod teatr Bagatela to około pięć minut marszu (Czas został dopasowany do tych, którzy chodzą wolniej.). Jeśli tramwajem to możliwe i szybciej, to samochodem z pewnością nie. Nawet jeśli uda się pod Planty dojechać szybko, trzeba tam potem znaleźć miejsce do parkowania - to strata czasu, a przy okazji sporo spalin i zbędny koszt.

Co więcej ruch to zdrowie - popularne hasło głosi, że aby czuć się sprawnym, należy codziennie robić 10 tysięcy kroków (to odległość 5-6 kilometrów). Jeśli więc wybieracie się do centrum, warto zrobić to pieszo. Pomożecie sobie i innym - sobie podniesiecie samopoczucie i najczęściej zaoszczędzicie czas. Inni, którzy muszą wjechać do centrum autem, będą mogli sprawniej wjechać i łatwiej znaleźć postój. Każdy z nas może z tego kiedyś skorzystać.

Chodźże po Krakowie

Schematy dla pieszego

Aby pokazać, jak bardzo pewne odległości bywają złudnie duże, przygotowano schematyczne mapy Śródmieścia i Nowej Huty. Naniesiono na nie najbardziej popularne trasy, a dla każdego odcinka podano czas, jaki zajmuje jego przejście. To czas liczony dla osób mniej sprawnych, a więc dla wielu będzie niespodzianką, jak blisko siebie znajdują się dla pieszego pewne punkty miasta.

A jeśli złapie Was deszcz, albo zrobicie zakupy, których nie chce się Wam nieść, zapraszamy do tramwajów i autobusów. Samochodem warto wozić tylko te naprawdę ciężkie rzeczy.

Schematy pieszych podróży będą teraz systematycznie rozmieszczane w obszarach, których dotyczą - Nowej Hucie i ścisłym centrum. Korzystajcie z nich nie tylko przy pięknej pogodzie - może się okazać, że lepiej poznacie miasto i dzięki temu podróże samochodem na zakupy kilka, kilkanaście kilometrów od domu będą potrzebne rzadziej.

 

Pobierz mapki

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat