Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Żłobek przy ul. Sienkiewicza do modernizacji

W lipcu rozpocznie się kompleksowa termomodernizacja żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24. W środę, 12 czerwca została podpisana umowa na roboty budowlane. Koszt prac, które zostaną wykonane do końca tego roku, to prawie 1,78 mln zł. Część środków na ten cel przekaże Unia Europejska.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Do końca roku zabytkowa willa przy ul. Sienkiewicza, w której mieści się obecnie żłobek samorządowy nr 14 przejdzie gruntowną modernizację. W środę, 12 czerwca w siedzibie Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie została podpisana umowa na realizację tego zadania. Wyłoniony w przetargu wykonawca – Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Sp. z o.o. z Krakowa - za prawidłowe wywiązanie się ze swoich obowiązków zainkasuje 1,78 mln zł.

Zakres robót obejmie cały szereg elementów. - Zadaniem wykonawcy będzie m.in. przeprowadzenie izolacji termicznej i przeciwwodnej ścian zewnętrznych i fundamentów, obróbki blacharskie parapetów i rynien spustowych, wymiana i konserwacja okien, docieplenie poddasza, remont dachu. W wykazie robót jest też wymiana instalacji wewnętrznych, w tym zastąpienie ogrzewania gazowego miejskim ciepłem systemowym – wylicza Łukasz Szewczyk. p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.

Wykonawca zajmie się też konserwacją detali architektonicznych, remontem balustrad, drogi dojazdowej, a także przebudową budynku gospodarczego oraz budową wiaty śmietnikowej. Co ważne, prace modernizacyjne w budynku żłobka mają być prowadzone w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Zgodnie z planem, kompleksowa modernizacja żłobka ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Warto wiedzieć, że prace zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Działanie 4.3 poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, poddziałanie 4.3.1 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT”. Warto wiedzieć, że z tego samego programu wspartych zostało w ostatnich dwóch latach kilka innych zadań, realizowanych za zlecenie ZIM w Krakowie: termomodernizacja Nowohuckiego Centrum Kultury, Dworku Białoprądnickiego i Klubu Kultury Mydlniki.

Przypomnijmy, że pochodzący z 1925 roku budynek żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24 wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Pierwotnie został wybudowany jako willa podmiejska. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym, pod względem architektury nawiązuje do budowli antycznych. Najbardziej reprezentacyjną częścią willi jest elewacja południowa, której elegancki styl podkreśla przede wszystkim pawilon wejściowy z ciągiem schodów pośrodku, łączący ogród z wnętrzem. Elewację północną wyróżnia kolumienkowy ganek oraz balustrada biegnąca wzdłuż poziomej krawędzi dachu ozdobiona w narożu wazonami kulistymi.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat