Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj park Młynówka Królewska

Park Młynówka Królewska znajduje się terenie dwóch dzielnic – Krowodrzy i Bronowic. Rozciąga się od alei Juliusza Słowackiego do ulicy Zakliki z Mydlnik i zajmuje powierzchnię 18,41 ha.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Pierwsze wzmianki o Młynówce Królewskiej pochodzą z XIII w., gdy postanowiono doprowadzić wody rzeki Rudawy z Mydlnik do centrum Krakowa ziemnym akweduktem w celach gospodarczych, pitnych i obronnych. Wodę z kanału wykorzystywały także młyny królewskie i młyn w Bronowicach oraz łaźnie miejskie i liczne fontanny.

Park Młynówka Królewska stanowi jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Krakowa i jest bardzo ciekawym miejscem do spacerów. Jest to nietypowy park na zielonej mapie Krakowa. Jego osobliwość wynika z wymiarów – zaledwie 8 metrów szerokości i aż 8 km długości. Położony jest po obu stronach kanału o nazwie Młynówka Królewska.

Na całej długości parku znajdują się różnej wielkości wyspy zieleni, które obniżają poziom hałasu, rzucają cień w słoncze dni, oddzielają użytkowników od ruchu ulicznego i stwarzają przestrzeń bardziej kameralną, intymną.

Atrakcje:

  • place zabaw
  • skate park
  • boisko sportowe
  • ścieżka rowerowa
  • pomnik martyrologii 1934 r.
  • dwa pomniki przyrody
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-06-14
Data aktualizacji: 2019-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat