Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budowa mieszkań komunalnych nabiera tempa

Obecnie w Krakowie trwa budowa 522 mieszkań komunalnych. Lokale powstają w ramach dwóch nowych osiedli realizowanych przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku już w tym roku. Gminne osiedla nie są grodzone, cała infrastruktura dostępna jest dla wszystkich.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich
Zarząd Inwestycji Miejskich

Najbardziej zaawansowana inwestycja mieszkaniowa Gminy to osiedle Przyzby-Zalesie. Ten projekt to łącznie 10 niskich, czterokondygnacyjnych domów mieszkalnych, w tym jeden z dwoma lokalami usługowymi: biblioteką publiczną i żłobkiem. Znajdzie się tam 357 mieszkań o powierzchni użytkowej 14 235,55 m2. Będzie tam 37 mieszkań typu „Studio” (pokój z aneksem kuchennym) o pow. ok. 25 m2, 177 mieszkań typu „Pokój z kuchnią” o pow. ok. 35 m2, 107 mieszkań „Dwa pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 45 m2 i 36 mieszkań w układzie „Trzy pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 65 m2. 20 lokali będzie przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Osiedle będzie dysponowało 240 miejscami postojowymi, w tym 21 miejscami dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Na terenie kompleksu bloków zaprojektowano place zabaw oraz miejsca rekreacji. Osiedle nie będzie grodzone. Cała jego infrastruktura będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Osiedle Przyzby-Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.

Pierwszy etap inwestycji - cztery budynki mieszkalne i jeden budynek mieszkalno-usługowy to 179 mieszkań, a także miejsce na bibliotekę i żłobek. Ten etap inwestycji zostanie zrealizowany w tym roku.

II etap to pięć budynków mieszkalnych z 178 mieszkaniami. Zakończenie realizacji planowane jest na 2020 rok.

Wykonawcą osiedla Przyzby-Zalesie jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider konsorcjum) oraz Acciona Infraestructuras SA z Hiszpanii. Wartość zadania to 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje sp. z o.o. S. K.

 

Druga co do wielkości inwestycja mieszkaniowa to osiedle Wańkowicza. Projekt obejmuje budowę zespołu siedmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych trzykondygnacyjnych z poddaszem użytkowym. W jednym budynku zaprojektowany został lokal usługowy o pow. ok. 11 m2. W ramach inwestycji powstanie 165 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej mieszkań 6 540 m2, w tym: 14 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym, 82 mieszkania jednopokojowe z oddzielną kuchnią, 49 mieszkań mieszkań dwupokojowych oraz 20 mieszkań trzypokojowych. Zagospodarowany zostanie również teren wokół projektowanych budynków, powstanie droga publiczna, 97 miejsc postojowych, w tym dziewięć dla osób niepełnosprawnych, oraz plac zabaw dla dzieci. Osiedle nie będzie grodzone. Cała osiedlowa infrastruktura dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców. 44 proc. terenu inwestycji postanie przeznaczona pod zieleń urządzoną.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD” SA z Katowic. Wartość kontaktu wraz z układem drogowym to 30 mln zł. Aktualnie trwają prace na wszystkich budynkach osiedla. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat