Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bronisław Schlabs w Muzeum Historii Fotografii

Muzeum Historii Fotografii wzbogaciło się o prace Bronisława Schlabsa. Urodzony w Poznaniu twórca należy do najwybitniejszych polskich artystów fotografów XX wieku.

Bronisław Schlabs był uczestnikiem i współorganizatorem znaczących dla historii polskiej fotografii wystaw, m.in.: „Krok w nowoczesność” w Poznaniu (1957) oraz słynnego „Pokazu Zamkniętego” (z J. Lewczyńskim i Z. Beksińskim) w Gliwicach (1959). Prace z tego okresu zaliczane są do nowatorskiego nurtu abstrakcji fotograficznej. Istotne znaczenie dla rozwoju fotografii artystycznej w Polsce miały kontakty Schlabsa ze słynnymi fotografami: Edwardem Steichenem i Otto Steinertem.

Oryginalna estetyka „fotoobrazów” jest rezultatem połączenia technik fotograficznych i malarskich w dążeniu do artystycznej niezależności. W obrazach należących do cyklów: "Wieczny sen", "Wieniawski", "Wizerunki fotografów" czy "Epitafia", estetyczne poszukiwania prowadzą do eksplorowania głębi nieoczywistych znaczeń i potencjału sztuki. Efektem artystycznych poszukiwań są prace intensywnie nasycone ekspresją i złożonymi znaczeniami, koncentrującymi się wokół pytań o duchowość człowieka, indywidualną i społeczną tożsamość oraz rangę historii i pamięci.

Zakup do zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie kolekcji "Fotoobrazów" Bronisława Schlabsa dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2018”.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-11-21
Data aktualizacji: 2018-11-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź