Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Oszczędna jazda z komunikacją miejską w Krakowie

Jednorazowy, czasowy, a może okresowy? Jaki bilet powinni wybrać użytkownicy komunikacji miejskiej w Krakowie? Miejski przewoźnik zachęca do zakupu biletu okresowego, który jest tańszy i bardziej praktyczny niż bilety do kasowania. Takie oszczędności przydadzą się każdemu, w szczególności zaś studentom, którzy kupując bilet semestralny w Krakowie zapłacą najmniej w Polsce.

Fot. MPK Kraków
MPK Kraków

Jak wynika z zestawienia cen biletów semestralnych dla żaków, przygotowanego przez serwis Konto Studenta. Krakowski bilet semestralny dla studenta kosztuje 184 zł, we Wrocławiu: 185 zł, w Lublinie – 190 zł, a w Gdańsku – 223 zł. Warszawa i Białystok dysponują tylko biletami trzymiesięcznymi (za 140 zł i 115 zł). Warto także zauważyć, że Kraków znalazł się na 3. miejscu wśród tych miast pod względem oszczędności na takim zakupie (21,7 proc.)

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zestawił ceny biletów papierowych i semestralnych na karcie. Zakładając, że w codziennej drodze do pracy nie wystarczy nam bilet 20 minutowy, tylko normalny w cenie 3,80 i w dodatku musimy kupić go dwa razy: w drodze do pracy i z powrotem. Biorąc pod uwagę 21 dni roboczych i mnożąc je razy 2, wychodzi, że w sumie nasza podróż kosztować będzie 159 zł i 60 groszy. Dla porównania bilet miesięczny (miejski) na jedną linię kosztuje 46 zł, na dwie linie 64 zł, a na wszystkie linie (tzw. sieciowy) – 89 zł. W dodatku możemy korzystać z niego wielokrotnie i w każdy dzień tygodnia, a nie tylko dojeżdżając do pracy i z powrotem.

Oszczędności możemy jeszcze pomnożyć, jeśli kupimy kilka kolejnych biletów okresowych na kolejne miesiące (od 2 do 12). Miesięcznie zyskamy wtedy 1 procent zniżki, co w skali roku może przynieść dodatkową oszczędność 118 zł. Jak to obliczyliśmy? Bilet okresowy miesięczny kupowany przez cały rok, co miesiąc, to w sumie rocznie wydatek 1068 . Natomiast kupiony od razu na kolejne 12 miesięcy, z uwzględnieniem zniżki, daje kwotę 950 zł.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych (młodsi od 1 września tego roku jeżdżą na podstawie ważnej legitymacji szkolnej) i studenci mogą zaoszczędzić jeszcze więcej, jeśli zastąpią bilety do kasowania, okresowymi. Przejazdy dwa razy dziennie z biletem ulgowym 40 minutowym  (przez 21 dni nauki w miesiącu), to wydatek rzędu 79 zł 80 gr. Dla porównania: bilet ulgowy na jedną linię kosztuje 24 zł, na dwie linie 33,50 zł, na wszystkie linie (tzw. sieciowy) – 47 zł.

W dodatku studenci (lub uczniowie), którzy będą w stanie zainwestować więcej pieniędzy od razu, mogą liczyć na jeszcze większe zniżki. Mianowicie mogą zakupić tzw. bilet semestralny za 184 zł, obowiązujący na wszystkich liniach przez 5 miesięcy (150 dni). To w porównaniu z biletami do kasowania, zostawi w studenckiej kieszeni co najmniej 215 zł.

Dodatkowo, przypominamy także, że istnieje możliwość „skrócenia” czasu ważności biletu okresowego i odzyskania pieniędzy za niewykorzystany okres. Takiego zwrotu można  dokonać  nie później  niż 16. dnia przed upływem terminu obowiązywania biletu.

Także dwukrotnie  w ciągu każdego miesiąca ważności biletu można zmienić numer wybranej w nim linii. Jest to bezpłatne, należy jedynie udać się do punktu sprzedaży biletów okresowych.

Warto też pamiętać, że w trakcie remontów torowisk i ulic, bilety okresowe zakupione przed wprowadzoną zmianą, obowiązują na starej i nowej trasie.

Natomiast kupując bilet na jedną lub dwie linie, można jechać na wybranej trasie każdym innym tramwajem lub autobusem, od przystanku poprzedzającego rozpoczęcie wspólnej trasy do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy. Takie udogodnienie dla pasażerów wprowadził jak dotąd tylko Kraków.

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-03
Data aktualizacji: 2016-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat