Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć sztukę? Już dziś dyskusja w MOCAK-u!

Co trzeba zrobić, żeby rozumieć dziś sztukę – ujawnią w trakcie dyskusji uznani polscy kuratorzy. Już 7 kwietnia w MOCAK-u odbędzie się debata wokół książki-albumu „Sztuka w naszym wieku” wydanego przez Fundację Sztuki Polskiej ING. To jedyna publikacja, w której najważniejsi krytycy, galerzyści i twórcy tłumaczą świat współczesnych artystów.

Dyskusje o sztuce nie muszą być hermetyczne i niezrozumiałe. Jak odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Co decyduje o cenie dzieła? Odpowiedzi na te pytania udzielą: Magdalena Ziółkowska, dyrektorka galerii Bunkier Sztuki oraz Dawid Radziszewski, galerzysta. Dyskusję poprowadzi Kamila Bondar, prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Spotkanie będzie poświęcone książce „Sztuka w naszym wieku”. To seria przewrotnych i często zabawnych esejów w przystępny sposób omawiających najważniejsze zagadnienia sztuki współczesnej. Tekstom towarzyszą prace docenianych polskich twórców – m.in. Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki i Artura Żmijewskiego – pochodzące z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

W swojej zaskakującej wypowiedzi performer Oskar Dawicki opisuje znaczenie artystycznego natchnienia, krytyk sztuki Jakub Banasiak tłumaczy, co trzeba umieć, by zostać artystą, a Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki wyjaśnia, czemu na wystawach jest tak mało obrazów. „Po pierwsze: kto powiedział, że sztukę trzeba rozumieć? Są przecież inne formy obcowania ze sztuką. Na przykład syndrom Stendhala – zawroty głowy, omdlenia, kołatnie serca, a nawet halucynacje wywołane widokiem nadmiernej liczby dzieł sztuki” – pisze z kolei Iwo Zmyślony.

Fundacja Sztuki Polskiej ING – od ponad 15 lat angażuje się w wspieranie i popularyzację młodej polskiej sztuki. Systematycznie tworzy kolekcję prac powstałych w Polsce po 1990 roku, która liczy obecnie 160 dzieł. Wśród nich znajdują się prace m.in.: Zbigniewa Libery, Wojciecha Bąkowskiego, Zofii Kulik i Jadwigi Sawickiej. Fundacja organizuje również projekty wystawiennicze z najważniejszymi instytucjami kultury oraz wydaje publikacje o dużej wartości edukacyjnej.

Dyskusja „Co trzeba zrobić, żeby rozumieć dziś sztukę?”, 7 kwietnia 2016, godz. 18:00, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Uczestnicy: Dawid Radziszewski, Magdalena Ziółkowska, Kamila Bondar.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-04-07
Data aktualizacji: 2016-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź